Πέθανε τα ξημερώματα, σε ηλικία 89 ετών, ο πρώην δήμαρχος ΚοζάνηςΓιάννης Παγούνης, το όνομα του οποίου, όπως τονίζει σε συλλυπητήριο μήνυμά του ο νυν δήμαρχος ΛάζαροςΜαλούτας«συνδέθηκε θετικά με τις μεγάλες προοδευτικές αλλαγές που έγιναν στην Αυτοδιοίκηση και που άφησαν ισχυρό το αποτύπωμά τους στην Κοζάνη».
Ο Γιάννης Παγούνης διετέλεσε δήμαρχος Κοζάνης την περίοδο από το 1983 έως το 1990. Επί θητείας του δημιουργήθηκε η πρώτη αναπτυξιακή μελετητική εταιρεία ΑΝΚΟ στην Ελλάδα με μετόχους δήμους της περιοχής της Κοζάνης, ενώ ήταν αυτός που οραματίστηκε και έβαλε τις βάσεις, με την εκπόνηση των πρώτων μελετών, για τη δημιουργία της Τηλεθέρμανσης Κοζάνης. Αυτοδημιούργητος επιχειρηματίας, έδινε το «παρών» στον κοινωνικό και πολιτικό δημόσιο βίο της περιοχής μέχρι τον θάνατό του. Ήταν φιλότεχνος και φιλόμουσος, παρακολουθώντας πληθώρα εκδηλώσεων που ήταν αφιερωμένες στον Πολιτισμό ή τα Γράμματα.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town