Ηλίας Ψινάκης: Στην Ευελπίδων για να απολογηθεί για τη φωτιά στο Μάτι
Έφτασε συνοδευόμενος από τους δικηγόρους του
Βασιλική Κόκκαλη
O πρώην δήμαρχος Μαραθώνα, Ηλίας Ψινάκης προσήλθε στις 9:45, συνοδεία των συνηγόρων του, Αλέξανδρου Λυκουρέζου και Δημήτρη Κουσουρή, στα δικαστήρια της πρώην σχολής Ευελπίδων προκειμένου να απολογηθεί για την υπόθεση της φονικής πυρκαγιάς στο Μάτι.
Σύμφωνα με τις ποινικές διώξεις που έχουν ασκηθεί, ο κ. Ψινάκης είναι ένας εκ των 20 κατηγορούμενων για την φωτιά στο Μάτι η οποία στοίχισε τη ζωή σε 102 συνανθρώπους μας. Ο πρώην δήμαρχος Μαραθώνα απολογείται σήμερα για κατηγορίες σε βαθμό πλημμελήματος. Μέσω των δικηγόρων του έχει λάβει από τον ανακριτή όλες τις προθεσμίες που δικαιούται από το νόμο ώστε να ενημερωθεί επί της ογκωδέστατης δικογραφίας.
Κλείσιμο
Μετά την σημερινή απολογία του Ηλία Ψινάκη, αναμένεται να ακολουθήσει την ερχόμενη Παρασκευή η απολογία του Ευάγγελου Μπουρνούς, της Ρένας Δούρου στις 14 Οκτωβρίου, κ.ά.
Υπενθυμίζεται ότι από την εισαγγελία Πρωτοδικών της Αθήνας έπειτα από πολύμηνη έρευνα έχει ασκηθεί ποινική δίωξη σε βαθμό πλημμελήματος κατά των 20 κατηγορουμένων κατά περίπτωση για τα εξής αδικήματα: εμπρησμός από αμέλεια, ανθρωποκτονία από αμέλεια κατά συρροή και διά παραλείψεως και σωματικές βλάβες κατά συρροή, δια παραλείψεως και από αμέλεια από υπόχρεους και μη.
Μάλιστα τον περασμένο Αύγουστο είχε απορριφθεί για δεύτερη φορά από εισαγγελέα Πρωτοδικών της Αθήνας το αίτημα του ανακριτή για άσκηση συμπληρωματικής δίωξης σε βαθμό κακουργήματος σε βάρος αξιωματικών της Πυροσβεστικής και άλλων εμπλεκομένων στην υπόθεση προσώπων. Το αίτημα απερρίφθη με το σκεπτικό ότι δεν μπορεί να ασκηθεί συμπληρωματική δίωξη για το αδίκημα της θανατηφόρας έκθεσης, καθώς δεν προέκυψαν κατά τη κρίση της σχετικά στοιχεία.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.