Ηράκλειο: Τρύγησε ενάμισι κιλό κάνναβης από υδροπονική φυτεία
Ο δράστης οδηγήθηκε στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ηρακλείου
Μάνος Τσαγκαράκης
Ένα αρκετά μεγάλο και πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο για την παραγωγή κάνναβης με τη μέθοδο της υδροπονίας είχε εγκαταστήσει σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο μέσα στο σπίτι του σε περιοχή του Δήμου Γόρτυνας στο Ηράκλειο, ένας Έλληνας ο οποίος συνελήφθη το πρωί της Τρίτης από αστυνομικούς του Τ.Α.Ε. Μεσσαράς.
Κατά τη διάρκεια της επιχείρησης, κατασχέθηκαν ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούσε ο δράστης για την υδροπονική καλλιέργεια με 22 λαμπτήρες πυρακτώσεως, ηλεκτρικό θερμόμετρο, προβολέα, χρονοδιακόπτη, φλόγιστρο, ανεμιστήρες και ηλεκτρική συσκευή εξαερισμού, καθώς και ένας δοσομετρητής και συσκευασίες με λιπάσματα.
Στον ίδιο χώρο, βρέθηκαν 11 δενδρύλλια κάνναβης τα οποία καλλιεργούσε, καθώς και έξι φυτώρια με δενδρύλλια που δεν είχαν βλαστήσει ακόμη, τέσσερα τμήματα δενδρυλλίων και ένα κιλό και 550 γραμμάρια ακατέργαστης κάνναβης! Ο δράστης προσήχθη στο Β’ αστυνομικό τμήμα Ηρακλείου που διενεργεί προανάκριση και οδηγήθηκε στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ηρακλείου με την δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του για καλλιέργεια ναρκωτικών με σκοπό την διακίνηση.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!