Κορωνοϊός: Τρία κρούσματα στο πλήρωμα του «Διονύσιος Σολωμός»
Το πλοίο επιστρέφει στο λιμάνι του Πειραιά μετά τον εντοπισμό κρουσμάτων – Οι φορείς τέθηκαν σε απομόνωση
Στο λιμάνι του Πειραιά και χωρίς επιβάτες επιστρέφει το επιβατηγό οχηματαγωγό πλοίο «Διονύσιος Σολωμός» μετά τον εντοπισμό3 κρουσμάτων στα μέλη του πληρώματος.
Το πλήρωμα ενημερώθηκε χθες για την ύπαρξη κρουσμάτων, ενώ έπλεε προς τα νησιά των Δυτικών Κυκλάδων.
Σύμφωνα με σημερινή ανακοίνωση της εταιρείας "A.N.M.E.Z. A.E." τα τρία μέλη του πληρώματος τέθηκαν άμεσα σε απομόνωση ενώ η λιμενική Αρχή Σερίφου, ο ΕΟΔΥ και η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας επέτρεψε τη συνέχιση του πλου του πλοίου προς το λιμάνι του Πειραιά, όπου και θα διενεργηθεί εκ νέου έλεγχος σε όλα τα μέλη του πληρώματος και εκ νέου απολύμανση σε όλους τους χώρους του πλοίου.
Την περασμένη εβδομάδα, άλλο ένα μέλος του πληρώματος του πλοίου είχε διαγνωστεί με κορωνοϊό. Ο συγκεκριμένος ναυτικός σύμφωνα με την εταιρεία ήταν εκτός πλοίου και δεν είχε έρθει σε επαφή με τα υπόλοιπα μέλη του πληρώματος.
Κλείσιμο
Το πλοίο πραγματοποιεί το δρομολόγιο Θήρα, Ίο, Σίκινο, Φολέγανδρο, Κίμωλο, Μήλο, Σίφνο, Σέριφο, Κύθνο και Πειραιά.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!