Δωρεάν τεστ κορωνοϊού σε ιδρύματα φιλοξενίας παιδιών και κέντρα για άτομα με ειδικές ανάγκες
Το Ινστιτούτο Εφαρμοσμένων Βιο-επιστημών - Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΙΝΕΒ | ΕΚΕΤΑ) Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα της ΓΓΕΤ, στο πλευρό των παιδιών και των ατόμων με ειδικές ανάγκες
Δωρεάν διαγνωστικούς ελέγχους ανίχνευσης του κορωνοϊού σε ιδρύματα φιλοξενίας παιδιών και κέντρα κοινωνικής στήριξης και φροντίδας για άτομα με ειδικές ανάγκες παρέχει το Ινστιτούτο Εφαρμοσμένων Βιο-επιστημών - Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΙΝΕΒ | ΕΚΕΤΑ) Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας.
Σε ανακοίνωση αναφέρεται ότι η Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας (ΓΓΕΤ) του ΥΠΑΝΕ αναγνωρίζοντας το έργο που επιτελούν όλα αυτά τα χρόνια τα ιδρύματα φιλοξενίας παιδιών και κέντρα κοινωνικής στήριξης και φροντίδας για άτομα με ειδικές ανάγκες στέκεται πολύτιμος αρωγός και συμπαραστάτης τους έτσι ώστε, να συνεχίσουν να προσφέρουν με δύναμη και αισιοδοξία.
«Στη δύσκολη και πρωτόγνωρη αυτή συγκυρία που όλοι αντιμετωπίζουμε, μετά το ξέσπασμα της πανδημίας του ιού SARS–CoV-2 (COVID-19), οφείλουμε να αξιοποιούμε όλα τα μέσα που διαθέτουμε, αναδεικνύοντας τη δυνατότητα των ερευνητικών κέντρων να εκπονούν δράσεις με σημαντικό κοινωνικό αντίκτυπο.
Πιο συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της Εμβληματικής Δράσης για τον COVID-19 του Ινστιτούτου Εφαρμοσμένων Βιο-επιστημών - Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΙΝΕΒ | ΕΚΕΤΑ) Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα της ΓΓΕΤ, παρέχονται δωρεάν διαγνωστικοί έλεγχοι ανίχνευσης του ιού SARS–CoV-2 (COVID-19) σε όλα τα μέλη των κοινοτήτων των ιδρυμάτων φιλοξενίας και κέντρων κοινωνικής στήριξης και φροντίδας για άτομα με ειδικές ανάγκες», αναφέρει η ανακοίνωση.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.