Κορωνοϊός - Δήμαρχος Σερρών: «Είμαστε ένα βήμα πριν τον κόκκινο συναγερμό»
Έκκληση του Δημάρχου Σερρών στους πολίτες για τήρηση των μέτρων κατά τοπυ κορωνοϊού - Πόσα κρούσματα περιμένουν σήμερα στις Σέρρες
«Είμαστε ένα βήμα πριν τον κόκκινο συναγερμό και το επίπεδο 4», τόνισε σε δηλώσεις του, την Παρασκευής, ο δήμαρχος Σερρών, Αλέξανδρος Χρυσάφης.
Ο ίδιος, έκανε έκκληση μέσω του Infonews24, σε όλους τους Σερραίους πολίτες να τηρήσουν ευλαβικά τα μέτρα κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού, καθώς η κατάσταση στην περιοχή χαρακτηρίζεται κρίσιμη.
«Θα πρέπει να διαφυλάξουμε τη δημόσια υγεία αναδεικνύοντας την ατομική ευθύνη του καθενός μας. Πολίτες και φορείς θα πρέπει να δώσουμε μαζί τη μάχη. Τα κρούσματα είναι πάρα πολλά, ενώ και η διασπορά είναι σε τέτοιες ηλικιακές ομάδες όπου υπάρχει αυξημένος κίνδυνος», σημείωσε χαρακτηριστικά.
Κλείσιμο
Μάλιστα, υποστήριξε πως οι επόμενες δύο εβδομάδες θα είναι κρίσιμες για την επιδημιολογική εξέλιξη της περιοχής «και γι’ αυτό αν τα καταφέρουμε και λειτουργήσουμε όλοι υπεύθυνα, νομίζω θα έρθει καλύτερο αποτέλεσμα».
Στο μεταξύ, ο ΕΟΔΥ συνεχίζει να πραγματοποιεί rapid test σε κατοίκους της πόλης. Την Πέμπτη, ανακοινώθηκαν επιπλέον 65 κρούσματα της COVID-19 σε ένα 24ωρο, ενώ σύμφωνα με τον Νομίατρο για την Παρασκευή, ο αριθμός των κρουσμάτων αναμένεται να είναι 40-50.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!