Ο Τούρκος αντιπρόεδρος Φουάτ Οκτάι μπήκε στην Αμμόχωστο - Καταγγελία στον ΟΗΕ από τη Λευκωσία
Καταγγελία στον ΟΗΕ και το Συμβούλιο Ασφαλείας από τη Λευκωσία
Ανταπόκριση από Λευκωσία: Μανώλης Καλατζής
Η είσοδος του Τούρκου αντιπροέδρου Φουάτ Οκτάι στην περίκλειστη πόλη της Αμμοχώστου θα καταγγελθεί στο Συμβούλιο Ασφαλείας και στον ΓΓ του ΟΗΕ, αναφέρει σε γραπτή δήλωσή του ο Κύπριος κυβερνητικός εκπρόσωπος, Κυριάκος Κούσιος.
Στη δήλωσή του ο κ. Κούσιος αναφέρει ότι ο πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας και η κυβέρνηση καταδικάζουν και καταγγέλλουν, με τον πλέον έντονο και κατηγορηματικό τρόπο, τη νέα προκλητική ενέργεια της Τουρκίας, να αποστείλει τον αντιπρόεδρο της τουρκικής κυβέρνησης στα κατεχόμενα, και ειδικότερα την είσοδό του στην περίκλειστη πόλη της Αμμοχώστου.
Κλείσιμο
«Πρόκειται για ξεκάθαρα προκλητική και παράνομη ενέργεια που παραβιάζει τα ψηφίσματα του Συμβουλίου Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών. H ενέργεια αυτή του Τούρκου αντιπροέδρου θα καταγγελθεί στο Συμβούλιο Ασφαλείας και στον ΓΓ του ΟΗΕ» προσθέτει.
Την ίδια ώρα, τονίζει ο κ. Κούσιος, «τέτοιες παράνομες και προκλητικές ενέργειες έρχονται και σε αντίθεση με τα όσα ζητά ο ΓΓ των Ηνωμένων Εθνών για τη δημιουργία κατάλληλου κλίματος, ώστε να εκδηλώσει πρωτοβουλία προς επανέναρξη των συνομιλιών για επίλυση του Κυπριακού από εκεί όπου έμειναν στο Κραν Μοντανά, και σύμφωνα με όσα συμφωνήθηκαν στο Βερολίνο, από τον πρόεδρο Αναστασιάδη και τον Τουρκοκύπριο τέως ηγέτη Μουσταφά Ακιντζί ενώπιον του ΓΓ των Ηνωμένων Εθνών».
Ο Τούρκος αντιπρόεδρος, κατά την επίσκεψή του στην κλειστή περιοχή Αμμοχώστου, δήλωσε πως μέχρι τώρα η Τουρκία δεν είχε προχωρήσει το «άνοιγμα» των Βαρωσίων ως ένδειξη καλής θέλησης. «Διατηρώντας αυτή την περιοχή κλειστή, κλέβουμε από το μέλλον των παιδιών μας» είπε.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.