Κορωνοϊός: 14 κρούσματα σε ασθενείς στο Ογκολογικό του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Λάρισας
Το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα προέκυψε το βράδυ της Δευτέρας σε τυχαίο προεγχειρητικό έλεγχο σε ογκολογικό ασθενή, που νοσηλευόταν κάποιες ημέρες στην κλινική - Στην ογκολογική κλινική νοσηλεύονται περίπου 30 ασθενείς
UPD:
Έντονη ανησυχία έχει προκαλέσει η διασπορά κορωνοϊου σε νοσηλευμένους στην ογκολογική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Λάρισας.
Σύμφωνα με πληροφορίες του e-thessalia, έχουν εντοπιστεί 14 θετικοί ογκολογικοί ασθενείς σε σύνολο περίπου 30 νοσηλευόμενων.
Το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα κορωνοϊού προέκυψε το βράδυ της Δευτέρας σε τυχαίο προεγχειρητικό έλεγχο σε ογκολογικό ασθενή, που νοσηλευόταν κάποιες ημέρες στην κλινική.
Το βράδυ της Δευτέρας ο ασθενής μεταφέρθηκε στα Λοιμώδη. Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, στην ογκολογική κλινική τεστ γινόταν σε όποιον ασθενή παρουσίαζε πυρετό ή άλλο σύμπτωμα.
Κλείσιμο
Σήμερα, δύο μέρες μετά το πρώτο κρούσμα ο ΕΟΔΥ έδωσε οδηγία να γίνουν rapid tests σε όλους τους νοσηλευόμενους, ενώ η κλινική θα κλείσει, προκειμένου να γίνει απολύμανση. Οι ασθενείς και οι συνοδοί θα μεταφερθούν στο τμήμα χημείο θεραπειών ή σε άλλα τμήματα και κλινικές.
Στο μεταξύ, μέχρι χθες Τρίτη 10 Νοεμβρίου, το βράδυ, οπότε και τα επιβεβαιωμένα κρούσματα σε νοσηλευόμενους είχαν φτάσει τα πέντε, η οδηγία του ΕΟΔΥ ήταν να γίνουν rapid tests στο προσωπικό (βγήκαν αρνητικά), ενώ συνοδοί που ζήτησαν να υποβληθούν σε τεστ, έλαβαν από εκπροσώπους του ΕΟΔΥ την απάντηση «ότι δεν προβλέπεται τεστ για ασυμπτωματικούς» και αν οπωσδήποτε ήθελαν να υποβληθούν στη διαδικασία προληπτικού ελέγχου, αυτό θα πρέπει να το κάνουν εκτός Νοσοκομείου (οι συνοδοί εφόσον βγουν από το Νοσοκομείο, δεν μπορούν να επιστρέψουν στους ασθενείς τους).
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.