Ομοσπονδία Αρτοποιών Ελλάδος: «Οι αρτοποιοί στόχοι απατεώνων σε όλη τη χώρα»
Χρησιμοποιούν ονόματα γνωστών ανθρώπων και τους εξαπατούν με τη μέθοδο του παραπάνω μηδενικού
Μάνος Τσαγκαράκης
Σπείρα απατεώνωνπου χρησιμοποιούν τα ονόματα δημάρχων, στελεχών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης ή επιχειρηματιών γνωστών στις τοπικές κοινωνίες, έχουν βάλει στο στόχαστρό τους τους… αρτοποιούς σε διάφορες περιοχές της χώρας!
Όπως αποκαλύπτει με ανακοίνωσή της η Ομοσπονδία Αρτοποιών Ελλάδος, οι δράστες τηλεφωνούν σε αρτοποιούς στα Τρίκαλα, την Πάρο, τη Μύκονο, την Εύβοια, τη Λάρισα και άλλες πόλεις χρησιμοποιώντας γνωστά ονόματα και ισχυρίζονται ότι θέλουν να κάνουν παραγγελία για ποσότητες ψωμιού και άλλων ειδών αρτοποιίας που προορίζονται για δωρεά.
Στην συνέχεια, ζητούν τον λογαριασμό του ανυποψίαστου αρτοποιού για να καταθέσουν το αντίτιμο, αλλά τους στέλνουν πλαστό αποδεικτικό κατάθεσης από άλλη τράπεζα το οποίο αναγράφει το συμφωνηθέν ποσό με ένα… μηδενικό περισσότερο και ζητούν από το θύμα να καταθέσει άμεσα την διαφορά σε λογαριασμό που του δίνουν. Η Ομοσπονδία προειδοποιεί τα μέλη της να προσέχουν και έχει υποβάλει καταγγελίες στην Αστυνομία.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.