Σέρρες: Τσάκωσε διακινητή με ενάμισι κιλό κάνναβης ο «Άτλας»
Ήταν κρυμμένη κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού ενώ αλλό μισό κιλό κάνναβης εντοπίστηκε στα σπίτια του κατόχου της
Μάνος Τσαγκαράκης
Για μια ακόμη φορά, αποδείχθηκε ακατανίκητη η όσφρηση του «Άτλαντα», του σκύλου ανίχνευσης ναρκωτικών που επιστράτευσαν οι αστυνομικοί της Δίωξης Ναρκωτικών για να ερευνήσει το αυτοκίνητο ενός Έλληνα που είχε συλληφθεί με ένα τσιγαριλίκι από άνδρες της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ. στις Σέρρες.
Το εκπαιδευμένο τετράποδο με τις πολλές επιτυχίες σε υποθέσεις ναρκωτικών, ερεύνησε το αυτοκίνητο του υπόπτου και δεν άργησε να εντοπίσει την ποσότητα ακατέργαστης κάνναβης βάρους ενός κιλού και 116 γραμμαρίων που ήταν κρυμμένη κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού. Στη συνέχεια, ο «Άτλας» ερεύνησε και δυο σπίτια του οδηγού και ξετρύπωσε άλλες 13 συσκευασίες με ακατέργαστη κάνναβη συνολικού βάρους 469,3 γραμμαρίων.
Ο δράστης συνελήφθη και σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία για κατοχή και μεταφορά ναρκωτικών με σκοπό την διακίνηση, με την οποία οδηγήθηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Σερρών, ενώ το αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσε κατασχέθηκε, όπως και ένα κινητό που βρέθηκε στην κατοχή του.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.