«Στέλνουμε των κωδικό 2 για τα καταστήματα φοράμε πάντα μάσκα και τηρούμε παντού τις αποστάσεις», υπογράμμισε ο κ. Παπαθανάσης. Τόνισε επίσης, ότι η διάρκεια αγορών είναι οι 2 ώρες, εξαιρούνται όμως τα κομμωτηρία όπου δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός αλλά, γίνονται αυστηρά με ραντεβού.
Για όπου λειτουργούν κανονικά τα κατασταστήματα ο κ. Παπαθανάσης κάλεσε τους πολίτες αλλά και τους επιχειρηματίες «να τηρήσουμε τα μέτρα και τους κανόνες, ώστε να έχουμε διάρκεια και να προχωρήσουμε και στο επόμενο βήμα, να ανοίξουν και τα υπόλοιπα καταστήματα».
Σε κατάστημα έως 100 τ.μ. πρέπει να είναι 4 πελάτες, χρειάζεται η απόλυτη συνεργασία. «Στην είσοδο των καταστημάτων είναι αναρτημένο το εμβαδόν του καταστήματος και πόσα άτομα επιτρέπονται». Για τα εμπορικά πολυκαταστήματα, τόνισε ότι «υποχρεούνται να εποπτεύουν το κατάστημα στις εισόδους, να γνωρίζει ανά πάσα στιγμή το εμπορικό κέντρο πόσα άτομα είναι εντός».
Κλείσιμο
Εξήγησε ότι οι κόκκινες περιοχές, δηλαδή εκείνες που εμφανίζουν υψηλό επιδημιολογικό φορτίο (Κάλυμνος, Αχαρνές κλπ), θα λειτουργήσουν με την μέθοδο click away, δηλαδή την παράδοση μόνο εκτός καταστήματος.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town