Χίος: Μεγάλη αυτοκινητοπομπή των κατοίκων - Αντιδρούν στα σχέδια για νέα δομή
«Ούτε στο Θόλος, ούτε πουθενά» το μήνυμα εκατοντάδων Χιωτών ενάντια τους σχεδιασμούς της κυβέρνησης για νέα δομή προσφύγων και μεταναστών
Την πρώτη οργανωμένη αντίδραση των κατοίκων της Χίου ενάντια στα σχέδια για νέα δομή, μετά τα γεγονότα του περσινού Φεβρουαρίου, ένιωσαν Κυβέρνηση και Υπουργός Μετανάστευσης, στο πλαίσιο της μεγαλειώδους αυτοκινητοπομπής, στην οποία συμμετείχαν κάτοικοι από τα Καρδάμυλα, τη Λαγκάδα, τη Συκιάδα και τον Βροντάδο.
Η αυτοκινητοπομπή μήκους άνω των 2 χιλιομέτρων, ξεκίνησε στις 9:30 το πρωί από τη Συκιάδα και κατέληξε, συνεχώς ενισχυόμενη από κόσμο στις 10:15 στην πόλη της Χίου.
Κλείσιμο
Οι συμμετέχοντες με μαύρες σημαίες και συνθήματα, δήλωσαν την αντίθεσή τους στη δημιουργία δομής όχι μόνο στο Θόλος αλλά γενικά πάνω στη Χίο, απαιτώντας να αποσυνδεθεί το κλείσιμο της ΒΙ.ΑΛ. από τον σχεδιασμό για νέα δομή και να τηρηθεί απαρέγκλιτα η ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town