Σέρρες: Εικαστική παρέμβαση στο Νοσοκομείο - Δύο λαμπερά παιδικά μάτια στέλνουν μήνυμα αισιοδοξίας
Τι λέει ο καλλιτέχνης - Ανάρτηση και από τον αναπληρωτή διοικητή του νοσοκομείου
Μία εικαστική παρέμβαση στο Νοσοκομείο Σερρών, συγκεντρώνει τα βλέμματα, καθώς στέλνει μήνυμα αισιοδοξίας στην δύσκολη συγκυρία της πανδημίας.
Συγκεκριμένα, δυο τεράστια λαμπερά παιδικά μάτια, αποτυπωμένα σε τοίχο του Νοσοκομείου ζωγραφισμένα από τον καλλιτέχνη Χριστόφορο Μελλίδη από τις Σέρρες ομορφαίνουν τον χώρο και δίνουν μία πολύ πιο ανθρώπινη εικόνα.
«Είναι μια προσφορά στους ανθρώπους που υπηρετών την υγεία ,μαζί με ένα μεγάλο ευχαριστώ για την προσφορά τους ειδικά αυτή την περίοδο» δηλώνει στην ΕΡΤ Σερρών ο κ. Μελλίδης εξηγώντας πως το θέμα επιλέχθηκε «επειδή το τελευταίο διάστημα βλέπουμε -λόγω της μάσκας- μόνο τα μάτια των ανθρώπων, θέλω να στείλω ένα μήνυμα αισιοδοξίας μέσα από τα μάτια ενός παιδιού που κοιτά το μέλλον» είπε χαρακτηριστικά.
Ο Αναπληρωτής Διοικητής του Νοσηλευτικού Ιδρύματος Σερρών Παναγιώτης Πεγίδης με δημοσίευση στο προσωπικό του λογαριασμό σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης ευχαριστεί τον κ. Μελλίδη διότι «περνά το δικό του μήνυμα αισιοδοξίας εν μέσω πανδημίας προς το Σερραϊκό λαό και το υγειονομικό προσωπικό. Ευχαριστούμε από καρδιάς τον κ. Μελλίδη για την εικαστική παρέμβαση που δίνει μια ευχάριστη νότα στην γκρίζα οπτική του νοσοκομειακού κτιρίου».
Δύο τεράστια παιδικά ματάκια, ορατά από αρκετά μακρυά, κοσμούν πλέον τον γκρίζο τοίχο του Νοσοκομείου Σερρών.
Μέσα από...
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.