Καλαμάτα: Σπείρα νεαρών ρήμαζε τους καταλύτες οχημάτων
Η λεία τους ξεπερνά τις 4.000 ευρώ - Κατά τη σύλληψή τους βρήκαν και ποσότητα κάνναβης
Μάνος Τσαγκαράκης
Τουλάχιστον έξι επιδρομές σε επιχειρήσεις εμπορίας, επισκευής και ανακύκλωσης οχημάτων, καθώς και σε ένα όχημα, είχε διαπράξει από τις 21 Ιανουαρίου ως την περασμένη Δευτέρα μια σπείρα πέντε νεαρών Ελλήνων που έκλεβαν καταλύτες και διάφορα άλλα ανταλλακτικά και εξαρτήματα.
Οι έξι κλοπές που είχαν γίνει στην ευρύτερη περιοχή της Μεσσηνίας και είχαν αποφέρει όφελος που ξεπερνά τα 4.000 ευρώ στους δράστες, εξιχνιάστηκαν ύστερα από έρευνα της Ασφάλειας οι αστυνομικοί της οποίας μαζί με άνδρες της Ο.Π.Κ.Ε. συνέλαβαν το πρωί της Τετάρτης στην Καλαμάτα τέσσερις από τους δράστες ηλικίας 20, 22, 23 και 27 χρόνων, ενώ ακόμη ένας 23χρονος συνεργός τους αναζητείται.
Στο όχημα στο οποίο επέβαιναν οι τρεις πρώτοι και κατασχέθηκε ως μέσο για την διάπραξη των κλοπών, βρέθηκε και μικροποσότητα ακατέργαστης κάνναβης. Σε βάρος των νεαρών σχηματίστηκε δικογραφία για σύσταση εγκληματικής ομάδας, διακεκριμένες κλοπές και κατοχή ναρκωτικών κατά περίπτωση και οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Καλαμάτας. Η έρευνα συνεχίζεται για να εξακριβωθεί αν είχαν διαπράξει και άλλες παρόμοιες κλοπές.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.