«Οι έμποροι ψυχολογικά και οικονομικά εξαντλημένοι από το συνεχές άνοιξε - κλείσε, συνεχίζουν να πληρώνουν την ανεξέλεγκτη κινητικότητα που γεμίζει τους δρόμους και προκαλεί η ανοχή και χαλαρότητα προς κάθε κατεύθυνση. Οι επιβαρυμένοι υγειονομικοί δείκτες μας εγκλωβίζουν δυστυχώς σε μια ακόμη εβδομάδα με κατεβασμένα ρολά για τα καταστήματα και επιπλέον 500 εκατομμύρια ευρώ επιβάρυνση για τους Έλληνες φορολογουμένους», επισήμανε ο κ. Καφούνης.
«Αυτή όμως πρέπει να είναι η τελευταία αναβολή και την Δευτέρα 8/3 ή αγορά να επαναλειτουργήσει με ένα προσεκτικά σχεδιασμένο μοντέλο, που δεν θα διακινδυνεύσει την δημόσια υγεία και θα επιτρέπει στους καταναλωτές να επισκέπτονται όλα τα καταστήματα, αποφεύγοντας τις εικόνες συνωστισμού που ζήσαμε έξω από πέντε αλυσίδες. Και βέβαια η πολιτεία θα αναλάβει σοβαρά να επιτηρήσει την αυστηρή εφαρμογή των μέτρων», πρόσθεσε.
«Το Πάσχα πλησιάζει και αν δεν θέλουμε να σταυρώσουμε τον ισχυρότερο κλάδο της πραγματικής οικονομίας, θα πρέπει από τώρα και προφανώς ολόκληρο τον Απρίλιο, να δουλέψουμε αδιάληπτα. Η ευθύνη είναι πλέον στα χέρια της κυβέρνησης και όχι των εμπειρογνωμόνων», κατέληξε ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town