Αυτή τη φορά βούτηξε πορτοφόλι με 400 ευρώ - Ο πιτσιρικάς είναι γνώριμος στις αρχές
Μάνος Τσαγκαράκης
Από μικρά έχουν «βουλιάξει» στον κόσμο της παρανομίας τα ανήλικα παιδιά μιας γυναίκας στην Άρτα που είναι μόλις 9 ως 13 χρόνων και έχουν απασχολήσει επανειλημμένα την Αστυνομία με κλοπές. Ένα από αυτά, συνελήφθη για… ένατη φορά!
Το ανήλικο αγόρι τρύπωσε αθέατο το μεσημέρι της Παρασκευής στα γραφεία ενός συλλόγου, «βούτηξε» ένα πορτοφόλιπου είχε μέσα 400 ευρώ και την στιγμή που το έβαζε στην τσέπη του έγινε αντιληπτό από ένα μέλος του συλλόγου και το έβαλε στα πόδια. Όμως, συνελήφθη λίγη ώρα αργότερα από αστυνομικούς της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ. που τον προσήγαν στην Ασφάλεια.
Ο πιτσιρίκος ήταν παλιός γνώριμος των αστυνομικών που τον έχουν πιάσει και άλλες φορές τους τελευταίους μήνες –όπως και τα αδέλφια του- για μικροκλοπές στην περιοχή, αλλά παρά τις αλλεπάλληλες διώξεις που ασκήθηκαν στη μητέρα του εξακολουθεί να παραμελεί όλα τα παιδιά της.
Έτσι, συνέλαβαν για μια ακόμη φορά τη μητέρα και την οδήγησαν στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Άρτας ο οποίος της άσκησε άλλη μια δίωξη για παραμέληση της εποπτείας ανηλίκου, ενώ το «βλαστάρι» της αφέθηκε ελεύθερο λόγω της μικρής του ηλικίας.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town