Σαρηγιάννης: Αν ήταν δική μου απόφαση θα άνοιγα τις δραστηριότητες στις 12 Απριλίου και όχι στις 5
Τι είπε για τον αριθμό των διασωληνωμένων και πώς σχολίασε το χθεσινό αρνητικό ρεκόρ των κρουσμάτων
Απαισιόδοξη εκτίμηση για περαιτέρω αύξηση των διασωληνωμένων τις επόμενες εβδομάδες έκανε ο Καθηγητής Περιβαλλοντικής Μηχανικής του ΑΠΘ Δημοσθένης Σαρηγιάννης.
«Μέχρι τις 25 Απριλίου θα βλέπουμε αύξηση των ανθρώπων που χρειάζονται διασωλήνωση και αυτό πρέπει να το λάβει σοβαρά υπόψη το υπουργείο Υγείας», είπε χαρακτηριστικά μιλώντας στον ΑΝΤ1 το πρωί της Τετάρτης.
«Θα δούμε αποκλιμάκωση στον αριθμό των κρουσμάτων από την επόμενη εβδομάδα εάν τηρηθούν τα μέτρα, είπε ο κ. Σαρηγιάννης, δηλώνοντας προβληματισμένος από το άνοιγμα δραστηριοτήτων όπως το λιανεμπόριο και τα σχολεία. «Από άποψη υγειονομικής ασφάλειας, είναι λίγο νωρίς για να ανοίξουν αυτά, δεδομένου και ότι ακόμη δεν έχουμε τα self testκαι εξοικείωση με αυτά. Εάν ήταν δική μου απόφαση δεν θα προχωρούσα σε άνοιγμα δραστηριοτήτωνστις 5 Απριλίου, αλλά στις 12 Απριλίου».
Αναφερόμενος στο χθεσινό αρνητικό ρεκόρ κρουσμάτων ο κ. Σαρηγιάννης σημείωσε πως «θα μπορούσε ο αριθμός αυτός να είναι απλός ένας σταθμός στην ανοδική πορεία των κρουσμάτων». Σχολιάζοντας την πορεία της πανδημίας ο καθηγητής είπε επίσης πως η ανοδική πορεία των κρουσμάτων οφείλεται στην αύξηση κατά 31% της μεταδοτικότητας του ιού από τις μεταλλάξεις που έχουν κυριαρχήσει στην Αττική, ενώ στην Κρήτη τα νέα κρούσματα οφείλονται σε αυτές κατά 100%. Όπως είπε, η Θεσσαλονίκη έχει αρχίσει να ανεβαίνει και θα συνεχίσει να βλέπει αύξηση στα κρούσματα, καθώς αυξάνεται η μεταδοτικότητα από τις μεταλλάξεις
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.