Δοκιμαστικός πλους της Φρεγάτας «Έλλη» στον Σαρωνικό - Δείτε φωτογραφίες
Η δωρεά του Παναγιώτη Λασκαρίδη - Με επιβαίνοντες τον αρχηγό ΓΕΝ αντιναύαρχο Στυλιανό Πετράκη, τον αρχηγό Στόλου αντιναύαρχο Παναγιώτη Λυμπέρη καθώς και τον δωρητή
Πραγματοποιήθηκε στο Σαρωνικό κόλπο ο δοκιμαστικός πλους της Φρεγάτας «ΕΛΛΗ» στο πλαίσιο επιτυχούς ολοκλήρωσης του προγράμματος «ΚΥΚΝΟΣ ΙΙ», το οποίο περιλαμβάνει την προμήθεια και αντικατάσταση τεσσάρων ηλεκτροπαραγωγών ζευγών, ως δωρεά από τον Πρόεδρο του Ιδρύματος «Αικατερίνη Λασκαρίδη», εφοπλιστή και Υποναύαρχο επί τιμή κ. Παναγιώτη Λασκαρίδη στο Πολεμικό Ναυτικό.
Στον πλου επί της φρεγάτας «ΕΛΛΗ» ήταν ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού Αντιναύαρχος Στυλιανός Πετράκης ΠΝ, ο Αρχηγός Στόλου Αντιναύαρχος Παναγιώτης Λυμπέρης ΠΝ, καθώς και ο δωρητής. O Αρχηγός ΓΕΝ ευχαρίστησε τον κ. Λασκαρίδηγια τη σημαντική συμβολή του στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ικανότητας του Πολεμικού Ναυτικού.
Κλείσιμο
Πρόκειται για τη δεύτερη φρεγάτα τύπου S στην οποία πραγματοποιήθηκε επιτυχής αντικατάσταση των ηλεκτροπαραγωγών ζευγών με νεότερου τύπου. Έχει προηγηθεί η εγκατάσταση τεσσάρων νέων ηλεκτρομηχανών στη φρεγάτα «Αιγαίο», έργο που ολοκληρώθηκε το 2018 και χρηματοδοτήθηκε επίσης από τον κ. Λασκαρίδη.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town