Ανατίναξαν ΑΤΜ στην Αχαΐα και διέφυγαν προς Αττική
Δεν μπόρεσαν να απελευθερώσουν τις κασετίνες με τα χρήματα
Μάνος Τσαγκαράκης
«Σήκωσαν» στο πόδι την κοινότητα του Κραθίου Αιγιαλείας οι βομβιστές των ΑΤΜ, οι οποίοι προκάλεσαν έκρηξη σε μια αυτόματη ταμειολογιστική μηχανή που βρίσκεται στον εξωτερικό χώρο ενός σούπερ μάρκετ επί της παλιάς εθνικής οδού Κορίνθου– Πατρών, αλλά δεν κατάφεραν τον σκοπό τους.
Οι δράστες, που είναι άγνωστο πόσοι ήταν, έφτασαν στο χωριό τα ξημερώματα του Σαββάτου και χωρίς να γίνουν αντιληπτοί ανατίναξαν το ΑΤΜ της Alpha Bank, το οποίο διαλύθηκε ενώ προκλήθηκαν φθορές και στην είσοδο του καταστήματος. Όμως, δεν μπόρεσαν να απελευθερώσουν τις κασετίνες με τα χρήματα κι έτσι διέφυγαν άπρακτοι με ένα αυτοκίνητο.
Μετά από επίμονες αναζητήσεις, το όχημα εντοπίστηκε στην περιοχή των Μεγάρων όπου οι βομβιστές του είχαν βάλει φωτιά για να εξαφανίσουν τα ίχνη τους και το κατέστρεψαν ολοσχερώς. Το σημείο όπου βρέθηκε το αυτοκίνητο, δείχνει ότι οι επιβάτες του διέφυγαν προς την Αττική, ενώ τα υπολείμματα εξετάζονται για τυχόν ίχνη που θα αποκαλύψουν την ταυτότητά τους.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town