Πλαστικό ομοίωμα φιδιού η... κόμπρα που σκόρπισε πανικό στην Πάτρα
«Fake» η σχετική είδηση που κυκλοφόρησε σε τοπικά σάιτ
Μάνος Τσαγκαράκης
Σύμφωνα με δημοσίευμα τοπικού ενημερωτικού site, ιοβόλο φίδι εντοπίστηκε το μεσημέρι της Πέμπτης 8 Απριλίου 2021 στη συμβολή των οδών Ανθείας και Κασσάνδρας στην περιοχή Ζαρουχλέικα, στο νότιο δημοτικό διαμέρισμα της Πάτρας.
Όπως γράφτηκε, επρόκειτο για κόμπρα, ένα ιδιαίτερα δηλητηριώδες φίδι, το οποίο «ξέφυγε από κάποιο ιδιοκτήτη» και προκάλεσε τον πανικό στους κατοίκους της συνοικίας, με αποτέλεσμα στο σημείο να σπεύσουν οι αρμόδιες αρχές.
Σύμφωνα με την Πυροσβεστική, οι δυνάμεις της ουδέποτε συνέδραμαν σε τέτοιο περιστατικό. Αντιστοίχως, ουδεμία κλήση ή αναφορά είχε η Ελληνική Αστυνομία, σύμφωνα με το Γραφείο Ενημέρωσης Δημοσιογράφων Δυτικής Ελλάδας. Για το «περιστατικό» δεν είχε γνώση ούτε το Γραφείο Τύπου του Δήμου Πατρέων, ενώ η συμβολή των οδών Ανθείας και Κασσάνδρας δεν ταιριάζει με τη φωτογραφία που απεικόνιζε το ερπετό.
Στην πραγματικότητα, η κόμπρα που πετάχτηκε ξαφνικά και αναστάτωσε τους κατοίκους, σύμφωνα με τα δημοσιευματα, ήταν ένα πλαστικό ομοίωμα φιδιού.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!