Ρόδος: Η «Σειρήνα» βρήκε κάνναβη και ξεσκέπασε πλαστογραφίες
Ο νεαρός αλλοδαπός βρισκόταν στο νησί παράνομα
Μάνος Τσαγκαράκης
Η συσκευασία με τη μικρή ποσότητα ακατέργαστης κάνναβηςβάρους δύο γραμμαρίων που μύρισε η σκυλίτσα ανίχνευσης ναρκωτικών ”Σειρήνα” πάνω σε έναν 26χρονο αλλοδαπό στην Παλιά Πόλη της Ρόδου, έγινε η άκρη του νήματος για το «ξεδόντιασμα» κυκλώματος νομιμοποίησης μεταναστών!
Ο νεαρός αλλοδαπός συνελήφθη από τους άνδρες της Δίωξης Ναρκωτικών και της Ασφάλειας του Λιμενικού και διαπιστώθηκε ότι βρισκόταν παράνομα στο νησί, καθώς είχε παραβιάσει τους όρους διαμονής του. Στο δωμάτιο του ξενοδοχείου όπου διέμενε, η ”Σειρήνα” ξετρύπωσε άλλη μια συσκευασία με ακατέργαστη κάνναβη βάρους δύο γραμμαρίων, όμως η έρευνα έφερε στο φως και άλλα ευρήματα.
Συγκεκριμένα, κατασχέθηκαν ένα πλαστό μισθωτήριο σπιτιού με τα στοιχεία του 26χρονου, οκτώ πλαστές ταυτότητες άλλων προσώπων και τρία πλαστά υπηρεσιακά σημειώματα του αστυνομικού τμήματος Σύμης στα ονόματα άλλων προσώπων. Η προανάκριση για την πλήρη διαλεύκανση της παράνομης δραστηριότητας του 26χρονου βρίσκεται σε εξέλιξη, ενώ οδηγήθηκε ήδη στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Ρόδου με κατηγορίες για κατοχή ναρκωτικών, κατοχή πλαστών ταξιδιωτικών εγγράφων και παραβίαση περιορισμών διαμονής.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!