Ηράκλειο: Συγκλονίζει ο σύζυγος της 44χρονης που υπέστη θρόμβωση - «Μου λένε ότι δεν υπάρχει ελπίδα»
Η 44χρονη μητέρα τριών παιδιών εμβολιάστηκε με το σκεύασμα της AstraZeneca - Ξεσπά ο σύζυγός της
Σε κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο της Κρήτης παραμένει η 44χρονη Γλυκερία που παρουσίασε θρόμβωση μετά τον εμβολιασμό της με AstraZeneca, με τους γιατρούς δυστυχώς να μη δίνουν πλέον καμία ελπίδα.
Τραγική φιγούρα ο σύζυγός της ο οποίος καλείται να διαχειριστεί την κατάσταση και παράλληλα να σταθεί δίπλα στα τρία παιδιά που έχει αποκτήσει με την άτυχη γυναίκα.
«Από την Παρασκευή μετά το χειρουργείο γίνονται συνεχώς εξετάσεις για να επιβεβαιώσουν απλώς σύμφωνα με το πρωτόκολλο τον εγκεφαλικό θάνατο. Στις ερωτήσεις που τους κάνω κάθε μέρα αν υπάρχει κάποια ελπίδα για τη ζωή της η απάντηση είναι σαφέστατη: ''Μην την κάνεις αυτή την ερώτηση’'» ανέφερε ο Μανώλης Κρυοβρυσανάκης συντετριμμένος, μιλώντας στο MEGA.
Κλείσιμο
«Το ευτυχές είναι ότι έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που μας αγαπούν και μας βοηθάνε» αρκέστηκε να πει όταν ρωτήθηκε για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα τρία του παιδιά.
Ο σύζυγος της Γλυκερίας αναρωτήθηκε γιατί επετράπη η χορήγηση του συγκεκριμένου σκευάσματος σε ηλικίες κάτω των 50 ετών, τονίζοντας ότι τόσο ο ίδιος όσο και η γυναίκα του ήταν υπέρμαχοι των εμβολίων.
«Το νούμερο των πέντε περιστατικών στις 900.000 είναι λίγο, αλλά το σημαντικό είναι ότι ενώ η Ελληνική Αιματολογική Εταιρεία από τις 6/5 έχει εκδώσει ότι στις γυναίκες κάτω των 50 ετών είναι κατά κανόνα σε αυτές που παρουσιάζεται το σύνδρομο των θρομβώσεων, είναι απορίας άξιο πώς ακόμα το χορηγούνε» σημείωσε χαρακτηριστικά.
«Εμείς με τη γυναίκα μου είμαστε υπέρμαχοι των εμβολίων, όταν άνοιξε η πλατφόρμα για τον εμβολιασμό 40-44 ετών εμείς ακολουθήσαμε τις οδηγίες του κράτους έτσι ώστε να κάνουμε για τη δημόσια υγεία το εμβόλιο. Δεν μας έδωσαν επιλογή στην αρχή που εμείς θέλαμε να κάνουμε το εμβόλιο» πρόσθεσε.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.