Αστυνομικός - κικ μπόξερ έπεσε από ύψος 10 μέτρων στην προσπάθειά του να συλλάβει διαρρήκτη - Δείτε εικόνες
Ο αστυνομικός και γνώστης πολεμικών τεχνών Βαγγέλης Μπαταρλής την γλίτωσε με κατάγματα σε γόνατα, πόδια και χέρια
Φρίξος Δρακοντίδης
Ένα παρ' ολίγον σοβαρό ατύχημα είχε αστυνομικόςστην προσπάθειά του να συλλάβει διαρρήκτη.
Το περιστατικό συνέβη ξημερώματα Δευτέρας 31 Μαϊου, όταν ο Βαγγέλης Μπαταρλής έλαβε σήμα από το κέντρο Άμεσης Δράσης για παραβίαση κατοικίας 2ου ορόφου από δυο άτομα. Μαζί με τους συναδέλφους του έσπευσαν άμεσα στο σημείο και άρχισαν να καταδιώκουν τους δυο διαρρήκτες, οι οποίοι μόλις τους αντιλήφθηκαν επιχείρησαν να διαφύγουν με κάθε τρόπο.
Όμως οι καλά εκπαιδευμένοι αστυνομικοί κατάφεραν αρχικά να συλλάβουν τον έναν εκ των δυο τη στιγμή που ο δεύτερος διαρρήκτης είχε ανέβει στην ταράτσα αναζητώντας απεγνωσμένα τρόπο διαφυγής.
Και τότε συνέβη το αναπάντεχο, όπως λέει ο Βαγγέλης Μπαταρλής: «Συνελήφθη και ο δεύτερος στην ταράτσα της οικίας με μια μικρή απρόβλεπτη παρένθεση όμως. Λόγω παλαιότητας του σπιτιού στην προσπάθειά μου να ανέβω, 'έφυγε' ο τοίχος μαζί με εμένα βάρους 105 κιλών στο κενό και από ύψος 10 μέτρων βρέθηκα απευθείας στον ακάλυπτο μαζί με κομμάτια τοίχου πάνω μου χωρίς ευτυχώς να σκοτωθώ, παρά μόνο με κάποια κατάγματα σε γόνατα, πόδια, χέρια».
Κλείσιμο
Η περιπέτεια του εν λόγω αστυνομικού που λίγο έλειψε να του κοστίσει ακόμη και τη ζωή του, δεν τον πτόησε. «Καλώς ή κακώς γι αυτό μπήκα σε αυτό το Σώμα και είναι χαρά μου να προσπαθώ να ξεβρομίζω την κοινωνία από τέτοια αποβράσματα με κάθε προσωπικό κόστος» αναφέρει σε ανάρτηση του στο Facebook.
Συμπτωματικά, πέρυσι την ίδια μέρα ο Βαγγέλης Μπαταρλής είχε καταφέρει να σώσει μια γυναίκα από σίγουρο πνιγμό έπειτα από σήμα που έλαβε από την Άμεση Δράση.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!