Τετ-α-τετ με ένα φίδιμεγαλύτερο από ένα μέτρο, βρέθηκε το βράδυ της Δευτέρας (28/6), ένας επαγγελματίας στην περιοχή των Καλυβίων Λαμίας.
Το μεγάλο φίδι, είχε καταφύγει στην τουαλέτα του γύρω από τη βρύση, αναζητώντας προφανώς λίγη δροσιά. Παρά το αρχικό σοκ, ο άνθρωπος βρήκε την ψυχραιμία και σκέφτηκε την Πυροσβεστική Υπηρεσία, που έφτασε με τον κατάλληλο εξοπλισμό προκειμένου να απομακρύνει τον απρόσκλητο, αλλά ακίνδυνο επισκέπτη, όπως επισήμαναν.
Πράγματι, το φίδι πιάστηκε με την ειδική αρπάγη και μεταφέρθηκε με ασφάλεια στο φυσικό του περιβάλλον, όπου δε θα τρομάζει τους ανθρώπους και θα συνεχίσει να είναι χρήσιμο για τις καλλιέργειες, απομακρύνοντας άλλα βλαβερά είδη.
Σημειώνουμε ότι, σύμφωνα με το Κέντρο Δηλητηριάσεων, στη χώρα μας μόνο 5 είδη, όλα οχιάς, είναι επικίνδυνα για τον άνθρωπο, ενώ ακόμη δύο φίδια ο Σαπίτης με το Αγιόφιδο έχουν επίσης δηλητήριο, αλλά είναι ακίνδυνα για τον άνθρωπο.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.