Τροχαίο στην Κεφαλονιά: Από βαριές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις ο θάνατος των δύο νεαρών παιδιών
Σύμφωνα με το ιατροδικαστικό πόρισμα ο 20χρονος και η 16χρονη κοπέλα εκσφενδονίστηκαν από τη μηχανή που επέβαιναν με μεγάλη ταχύτητα με αποτέλεσμα να βρουν τραγικό θάνατο - Στο νοσοκομείο που εργάζεται η μητέρα της διακομίσθηκε νεκρή η 16χρονη
Η είδηση του θανάτου των τριών ανθρώπων έχει προκαλέσει θλίψη στην κοινωνία της Κεφαλονιάς, η οποία «πάγωσε» στο άκουσμά της. Σήμερα φίλοι των δυο παιδιών πήγαν στο σημείο όπου σημειώθηκε το δυστύχημα και άφησαν λίγα λουλούδια ανάβοντας και μερικά κεριά στη μνήμη τους.
Κλείσιμο
Η μητέρα της 16χρονης Ελευθερίας η οποία εργάζεται στο νοσοκομείο του νησιού βρίσκεται σε πάρα πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση μη μπορώντας να διαχειριστεί το χαμό του παιδιού της. Στο πλευρό της ο σύζυγός της και η άλλη τους κόρη που και εκείνοι με τη σειρά τους αδυνατούν να το πιστέψουν.
Ο Ιατρικός Σύλλογος Κεφαλονιάς εξέδωσε συλλυπητήριο μήνυμα αναφέροντας χαρακτηριστικά «πενθούμε όλοι για τους ανθρώπους μας που χάθηκαν».
Αλλά και το σωματείο εργαζομένων του Γενικού Νοσοκομείου Κεφαλονιάς ανακοίνωσε ότι:
«Οι εργαζόμενοι του Γενικού Νοσοκομείου Κεφαλονιάς εκφράζοντας τη βαθιά θλίψη και συντριβή μας για την απώλεια του παιδιού της συναδέλφου μας, απευθύνουμε ειλικρινή συλλυπητήρια στη συνάδελφό μας και την οικογένειά της καθώς και σε όλες τις οικογένειες των θανόντων του δυστυχήματος της 1ης/7ου/21 και της συμπαραστεκόμαστε στην ανείπωτη θλίψη και οδύνη της».
Σε κατάσταση σοκ και ο πατέρας του Παναγιώτη ο οποίος οδηγούσε τη μοιραία μηχανή. Σύμφωνα με μαρτυρίες ο 20χρονος φαίνεται να είχε αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα πηγαίνοντας από το Αργοστόλι στη Λιβαθώ, όταν έχασε τον έλεγχο και έπεσε πάνω στον 80χρονο ο οποίος ήταν πεζός. Στη σελίδα του στο facebook οι φίλοι τον αποχαιρετούν με τα δικά τους μηνύματα.
«Θα είσαι για πάντα ο αδερφούλης μου, είμασταν αδέρφια γιατί το διαλέξαμε, θα σε αγαπάω για πάντα να προσέχεις και να μας προσέχεις από εκεί πάνω, να χαμογελάς ξέρω ότι κάποτε θα τα ξαναπούμε όποτε όχι αντίο αλλά εις το επανιδείν αδερφε μου. Κάναμε τόσα όνειρα μαζί κάθε βράδυ που αράζαμε σπίτι σου στον καναπέ. Περάσαμε υπέροχες στιγμές να έχω να θυμάμαι φιλαράκι μου. Μου λείπεις πολύ. Καλό ταξίδι..», έγραψε ο κολλητός του φίλος στο facebook.
Ενώ ένας άλλος φίλος του έγραψε: Παναγιώτακοοοοοοο Ακούς Από εκεί ψηλά......??!! Γύρνα πίσω... Αρνιέμαι να το πιστέψω.....», αλλά και μια φίλη της θείας του ανέφερε: «Αγαπημένε μας Παναγιώτη, εκκριτικός πάντα, έτρεχες να προλάβεις. Εμείς δεν καταλαβαίναμε γιατί και με την θεία σου προσπαθούσαμε να σε φρενάρουμε. Εσυ όμως ήξερες. Καλό ταξίδι αγόρι μου».
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.