Ανάστατοι και προβληματισμένοι είναι οι κάτοικοι στο Ντράφιτης Πεντέλης.
Ο λόγος είναι παρόλο που έχει απογορευτεί η πρόσβαση και η παραμονή επισκεπτών στο ρέμα του Βαλανάρη όταν υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς, όπως τις τελευταίες ημέρες που υπάρχει πολύ υψηλός κίνδυνος πυρκαγιάς (κατηγορία 4), συνεχίζουν να έρχονται ορδές επισκεπτών.
Ο δήμος Ραφήνας-Πικερμίου τοποθέτησε απαγορευτική κορδέλα στην είσοδο, την οποία οι επισκέπτες αφαιρούν και εισέρχονται στον χώρο.
Σύμφωνα με πληροφορίες, νωρίς το πρωί υπήρχαν δύο πουλμανάκια και αρκετός κόσμος στον καταρράκτη, ενώ στην περιοχή πνέουν ισχυροί άνεμοι.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.