Συναγερμός σήμανε σε κατασκήνωσηστο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής, όπου εντοπίστηκαν κρούσματα κορωνοϊού μεταξύ των παιδιών.
Σύμφωνα με το thes.gr, αμέσως σήμανε συναγερμός. Ακολουθώντας το πρωτόκολλο, και αφού βγήκε θετικό το πρώτο τεστ που τους έγινε μέσα στη δομή, επισκέφθηκαν είτε το νοσοκομείο του Πολυγύρου είτε της Θεσσαλονίκης για να κάνουν μοριακό.
Αρκετά παιδιά αποχώρησαν από την κατασκήνωση, αφού ενημερώθηκαν οι γονείς τους και πήγαν να τα πάρουν.
Μετά από κρούσματα που εντοπίστηκαν σε κατασκηνώσεις, εδώ και 10 ημέρες ισχύει πιο αυστηρό πλαίσιο. Ειδικότερα, η είσοδος γίνεται πλέον με αρνητικό rapid test 48ωρών ή PCR test 72 ωρών και όχι με self test.
Κλείσιμο
Επιπλέον, δεν επιτρέπονται τα επισκεπτήρια, παρά μόνο σε έκτακτη ανάγκη ή στην περίπτωση αποχώρησης παιδιού από την κατασκήνωση.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town