Καύσωναςμε πολύ υψηλές μέγιστες θερμοκρασίες επικράτησε την Πέμπτη, με τον υδράργυρο να ξεπερνά το φράγμα των 42 βαθμών Κελσίου σε αρκετές περιοχές της χώρας.
Η υψηλότερη θερμοκρασία καταγράφηκε στα Αρφαρά Μεσσηνίας, με τον υδράργυρο να «σκαρφαλώνει» στους 42,5 βαθμούς Κελσίου. Ο υδράργυρος ξεπέρασε επίσης τους 42 βαθμούς Κελσίου στο Αστέρι Λακωνίας, στη Σπάρτη και στο Άργος.
Οι περιοχές όπου καταγράφηκαν σήμερα οι οκτώ υψηλότερες μέγιστες παρουσιάζονται στον πίνακα που ακολουθεί:
ΕΜΥ: Νέο έκτακτο δελτίο - Δεκαήμερος ο καύσωνας, καμίνι η Ελλάδα ως την επόμενη Παρασκευή
Νέο δελτίο επικίνδυνων καιρικών φαινομένων εξέδωσε το μεσημέρι της Πέμπτης η ΕΜΥ, προειδοποιώντας ότι η κορύφωση του καύσωνααναμένεται στις αρχές της επόμενης εβδομάδας, αλλά ότι οι πολύ υψηλές θεσμοκρασίες θα συνεχιστούν τουλάχιστον ως και την επόμενη Παρασκευή - δηλαδή στις 6 Αυγούστου!
Το δελτίο της ΕΜΥ αναφέρει τα εξής:
Σε συνέχεια του Έκτακτου Δελτίου Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων (α.α. 8/2021, 26-07-2021) και σύμφωνα με τα νεότερα προγνωστικά στοιχεία, σχετικά με την εξέλιξη του κύματος καύσωνα:
1. Το φαινόμενο εξακολουθεί να είναι ένα επικινδυνο καιρικό φαινόμενο καθώς θα έχει μεγάλη διάρκεια αλλά και διότι το θερμοκρασικό εύρος (διαφορά μέγιστης - ελάχιστης θερμοκρασίας) θα είναι μικρό.
2. Η κορύφωση αναμένεται στις αρχές της επόμενης εβδομάδας εντούτοις οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες θα συνεχιστούν τουλάχιστον μέχρι και την Παρασκευή 6/8/21.
3. Οι μέγιστες θερμοκρασίες το επόμενο τριήμερο θα κυμανθούν στα ηπειρωτικά περί τους 42 με 44 βαθμούς ενώ στη νησιωτική χώρα και τα παραθαλάσσια τμήματα θα είναι 2 με 3 βαθμούς χαμηλότερη.
Υψηλή θα παραμένει η θερμοκρασία και κατά τη διάρκεια των νυχτερινών ωρών με τις ελάχιστες τιμές της πάνω από τους 28 βαθμούς στις περισσότερες περιοχές.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.