Στις περιοχές της Αρχαίας Ολυμπίας που επλήγησαν από τις πρόσφατες πυρκαγιές βρέθηκε σήμερα η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου.
Η κυρία Σακελλαροπούλου επισκέφτηκε την κοινότητα Πεύκων (Βύλιζα) Ηλείας συνοδευόμενη από τον περιφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας Νεκτάριο Φαρμάκη και το Δήμαρχο Αρχαίας Ολυμπίας Γιώργο Γεωργιόπουλο.
Διαπίστωσε τις καταστροφές που προκάλεσε η πυρκαγιά και συνομίλησε με τους κατοίκους, οι οποίοι εξέφρασαν την αγωνία τους για την επόμενη μέρα καθώς το γεωργικό και ζωικό του κεφάλαιο έχει καταστραφεί.
Κλείσιμο
Σύμφωνα με το patrisnews η ΠτΔ πήγε και στο καφενείο του χωριού, όπου συνομίλησε με κατοίκους για την αγωνία τους και την επόμενη μέρα.
Ακολούθως θα επισκεφθεί την πυρόπληκτη Κοινότητα Καυκανιάς και εν συνεχεία θα μεταβεί στο Δημαρχείο Αρχαίας Ολυμπίας όπου θα πραγματοποιηθεί σύσκεψη με τους φορείς και τους πληγέντες.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town