Φράγμα Πηνειού Ηλείας: Μαζικός τάφος ζώων - Εδώ και χρόνια πετούν ζωντανά ζώα για να πεθάνουν
Πετάνε ζωντανά ζώα στο φράγμα τα οποία δεν έχουν δυνατότητα διαφυγής, ώστε να πεθάνουν - Ύστερα από διαμαρτυρίες η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας άρχισε να κατασκευάζει ράμπα για να μπορούν τα ζώα να διαφεύγουν, αλλά για άγνωστους λόγους σταμάτησε
Στο φράγμα του Πηνειού -που χρησιμοποιείται για την άρδευση του κάμπου της Ηλείας- κάποιοι ξεφορτώνονται τα ζώα που δεν θέλουν -κυρίως σκυλιά.
Πετάνε ζωντανά ζώα στο φράγμα ώστε να πεθάνουν. Ζώα υγιή, ζώα άρρωστα, ζώα γέρικα. Κάποια καταφέρνουν να επιβιώσουν. Κάποια άλλα όμως όχι.
Από το φράγμα είναι αδύνατον να διαφύγει κάποιο ζώο.
Κλείσιμο
Η κ. Άρτεμις Δημητροπούλου, εθελόντρια από την περιοχή και δημιουργός της φιλοζωικής Αδέσποτες Ψυχές Αμαλιάδας Αδέσποτες Ψυχές Αμαλιάδας – Φιλοζωική Ένωση Αμαλιάδας αλλά και οι άλλοι εθελοντές της φιλοζωικής, κάνουν τα αδύνατα δυνατά να σώσουν τα ζώα. Είναι οι μόνοι που ενδιαφέρονται. Μόλις μαθαίνουν για ένα περιστατικό, πηγαίνουν αμέσως στο φράγμα. Κατεβαίνουν, εντοπίζουν το ζώο και προσπαθούν να το πιάσουν.
H κ. Δημητροπούλου έχει στείλει επιστολή στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, στην οποία ζητάει να κατασκευαστεί ράμπα στο φράγμα για να διαφεύγουν τα ζώα, κάτι που είχαν δεχτεί. Η ράμπα, με αρκετή καθυστέρηση, πριν από ένα μήνα ξεκίνησε. Όμως για άγνωστους λόγους σταμάτησε η κατασκευή της.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.