Λάθος του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου: Δεν έγινε ποτέ ο σεισμός των 5 Ρίχτερ στη Νάξο!
«Γκάφα» με την αυτόματη λύση - Το protothema.gr επικοινώνησε με τον δήμαρχο Νάξου, ο οποίος είπε ότι δεν έγινε κανένας σεισμός στο νησί - Ο διευθυντής Ερευνών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, Θανάσης Γκανάς, είπε ότι δεν έγινε σεισμός - «Δεν έχουμε καμία τέτοια ενημέρωση» σημείωσε και ο Γεράσιμος Χουλιάρας
Σε λάθος του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών φαίνεται ότι οφείλεται η αναστάτωση με τον σεισμό των 5 Ρίχτερ κοντά στη Νάξο, το απόγευμα της Πέμπτης.
Σύμφωνα με την αυτόματη λύση, το μέγεθος ήταν 5 Ρίχτερ, με εστιακό βάθος τα 10 χιλιόμετρα και το επίκεντρο της δόνησης εντοπιζόταν 25 χιλιόμετρα βορειοανατολικά της Νάξου.
Κλείσιμο
Ωστόσο, λίγο αργότερα το Γεωδυναμικό, αντί για αναθεωρημένη λύση, αφαίρεσε εντελώς τον σεισμό, ενώ και το Ευρωμεσογειακό Ινστιτούτο δεν «ανέβασε» τον σεισμό στη σελίδα του.
Το protothema.gr επικοινώνησε με τον δήμαρχο Νάξου, ο οποίος είπε ότι δεν έγινε κανένας σεισμός στο νησί.
Με τη σειρά του, ο διευθυντής Ερευνών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, Θανάσης Γκανάς, είπε ότι δεν έγινε σεισμός.
«Δεν έχουμε καμία τέτοια ενημέρωση» σημείωσε και ο σεισμολόγος Γεράσιμος Χουλιάρας.
Από την πλευρά του, μιλώντας στο protothema.gr, ο αναπληρωτής διευθυντής του Γεωδυναμικού, Βασίλης Καραστάθης, εξήγησε: «Ήταν λάθος του αυτόματου συστήματος, το οποίο τώρα με την κακοκαιρία το συντηρούμε. Στον κόσμο έχει εμπεδωθεί η ασφάλεια του αυτόματου συστήματος, γιατί τα λάθη του είναι μόνο της τάξεως του 1%, δηλαδή στους 100 σεισμούς μπορεί να βγει και ένα λάθος. Όμως, χρειάζεται όλοι να κοιτούν τις εκθέσεις των αναλυτών, όχι κατευθείαν στο αυτόματο, γιατί μια τεχνική βλάβη λόγω κακοκαιρίας με κάποιες ειδικές συνθήκες μπορεί να γίνει ένα λάθος».
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.