Ο Φιλανθρωπικός Οργανισμός «ΑΠΟΣΤΟΛΗ» της
Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών με την EUROBANK στηρίζουν τους ακρίτες μας με ολοκληρωμένες δράσεις αντιμετώπισης της υπογεννητικότητας.
Με πρωτοβουλία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ.
Ιερωνύμου και του Διευθύνοντος Συμβούλου της EUROBANK κ.
Φωκίωνος Καραβία, η «ΑΠΟΣΤΟΛΗ» προσφέρει στις μέλλουσες μητέρες πακέτα με είδη που καλύπτουν τις
πρώτες ανάγκες των βρεφών έως την συμπλήρωση του πρώτου έτους.
Κλιμάκιο της «ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ» επισκέφθηκε το
Καστελόριζο και σε συνεργασία με τον Δήμο Μεγίστης παραδόθηκαν τα πρώτα πακέτα βρεφικών ειδών στις μητέρες, ενώ υπήρξαν συναντήσεις με όλους τους φορείς για την επέκταση του προγράμματος και την κάλυψη και άλλων αναγκών των κατοίκων του νησιού.
Στη συγκεκριμένη δράση συμπεριλαμβάνονται και άλλα
ακριτικά νησιά του Αιγαίου με πληθυσμό κάτω των 7.000 κατοίκων, όπως η Τήλος, η Ψέριμος, η Νίσυρος, η Χάλκη, οι Αρκιοί, οι Λειψοί, οι Φούρνοι, ο Άη Στράτης, η Ηρωική Νήσος Ψαρών, η Σαμοθράκη, η Κάσος, η Αστυπάλαια, η Σύμη, το Αγαθονήσι, και η Σαρία Καρπάθου, καθώς και ολόκληρη η Περιφερειακή Ενότητα Έβρου.
Αρωγοί και πολύτιμοι συνεργάτες αυτής της παρέμβασης είναι αφενός, η Ιερά Μητρόπολις Αλεξανδρουπόλεως και η Ιερά Μητρόπολις Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου, αφετέρου οι Δήμοι των προαναφερόμενων νησιών που με ενθουσιασμό αγκάλιασαν την πρωτοβουλία. Κατά την διάρκεια των δύο χρόνων (2021-2022) της δράσης αναμένεται να προσφερθούν συνολικά 600 βρεφικά πακέτα σε
οικονομικά και κοινωνικά ευαίσθητες οικογένειες του Έβρου και των προαναφερόμενων νησιών του Αιγαίου.