Στο πλαίσιο στοχευμένων ερευνών για την καταπολέμηση της παράνομης οπλοκατοχής έφτασαν στο κατάστημα ιδιοκτησίας ενός Έλληνα σε περιοχή του Δήμου Γόρτυνας οι αστυνομικοί του τμήματος Αστερουσίων και διαπίστωσαν με έκπληξη ότι είχαν μπροστά τους έναν επίδοξο... «Ρομπέν των Δασών»!
Ούτε λίγο ούτε πολύ, ο επιχειρηματίας είχε στο μαγαζί του ένα τόξο με τέσσερα βέλη, μια βαλλίστρα με άλλα 15 βέλη, μια ξιφολόγχη, αλλά και ένα κλείστρο πολεμικού τυφεκίου που εκτιμάται ότι το είχε κλέψει από την στρατιωτική μονάδα που υπηρέτησε την θητεία του. Όλα τα ευρήματα κατασχέθηκαν.
Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος συνελήφθη και προσήχθη στην Ασφάλεια που διενεργεί προανάκριση και στην συνέχεια σχηματίστηκε σε βάρος του δικογραφία για παραβάσεις της νομοθεσίας περί όπλων, με την οποία παραπέμφθηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Ηρακλείου.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.