Έκκληση για εμβολιασμό των εγκύων έκανε ο γυναικολόγος της
Παρθένας Κουτμερίδου, δηλώντας μάλιστα ότι είναι «φ
ανατικά υπέρ του εμβολιασμού».
Μιλώντας στον ΑΝΤ1 ο
γυναικολόγος Χρήστος Καρύδας, μία μέρα μετά την κηδεία της, δήλωσε τα εξής:
«Εκ των υστέρων δεν ωφελεί, ενώ επανειλημμένα, για τους δικούς τους λόγους δεν εμβολιάστηκε και φτάσαμε σε αυτό το συμβάν», είπε ερωτηθείς γιατί δεν έκανε το εμβόλιο η θανούσα και σχετικά με τα δημοσιεύματα που την θέλουν να επηρεάστηκε από τον πνευματικό της.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cg5gzenr1fex-sf)
«Και οι δύο σύντροφοι ενημερώθηκαν επανειλημμένα, είναι μεγάλοι άνθρωποι με τις δικές τους επιρροές», συμπλήρωσε και απηύθυνε έκκληση μέσα από την εκπομπή.
«Θέλω λίγο μέσα σε αυτό το τραγικό συμβάν, σήμερα που αισθάνομαι τόσο απαίσια που εγώ δεν μπόρεσα να παραβρεθώ στην κηδεία της Πάττυ γιατί είχα τοκετό, να σκεφτούμε τον σύζυγο, ο οποίος έχασε τη γυναίκα του και έχει ένα μωράκι και όλος ο πλανήτης στρέφεται πάνω του».
Ο γιατρός διαβεβαίωσε πως είναι
«φανατικά υπέρ του εμβολιασμού σε γυναίκες που είναι, θέλουν να μείνουν έγκυες, αλλά σε όλες τις γυναίκες. Πρέπει όλος ο κόσμος να εμβολιαστεί να κάνει το εμβόλιο». Έδωσε μάλιστα παράδειγμα γυναίκας την οποία έπεισε να το κάνει, έκανε την
1η δόση στις 32 εβδομάδες και λίγο πριν κάνει τη
2η αρρώστησε. Σύμφωνα πάντως με τον Χρήστο Καρύδα, από τις εγκύους ασθενείς του, δύο στις δέκα έχουν εμβολιαστεί με τις περισσότερες να φοβούνται, ενώ στο νομό Σερρών, από όπου κατάγεται και διατηρεί το ιατρείο του,
«ούτε οι μισοί είναι εμβολιασμένοι».
Ειδήσεις σήμερα:
«Αράχνη με μηδέν μητρικό ένστικτο»: Η μητριά που βασάνισε και σκότωσε τον μικρό Άρθουρ μέσα από τα μάτια του πρώην της
Nεκρός σε τροχαίο γνωστός γυναικολόγος στον Βόλο
«Αναμένουμε συμμετοχή άνω των 212.000 ατόμων, πάμε για ένα κόμμα άνω του 20%», λέει ο Λοβέρδος