Συγκεκριμένα όπως αναφέρει το agriniopress.gr, 75χρονη γυναίκα είχε μεταφερθεί στις 2 Δεκεμβρίου στο νοσοκομείο του Αγρινίου, μια μέρα μετά τον αδελφό της. Ήταν ανεμβολίαστη και με σοβαρά υποκείμενα νοσήματα και διέμενε μαζί με τον Σεβασμιώτατο, στην οικία τους, στο Αγρίνιο.
Τις τελευταίες μέρες, ο Μητροπολίτης έχει εμφανίσει βαριά πολυοργανική ανεπάρκεια. Ο Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας είχε βρεθεί θετικός στον κορωνοϊό στις 18 Νοεμβρίου και παρέμεινε αρχικά στο σπίτι του. Αν και η κατάσταση της υγείας του επιδεινώθηκε, ο ίδιος αρνήθηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Όταν δέχθηκε, έγινε εισαγωγή στο νοσοκομείο Αγρινίου, διασωληνώθηκε και μεταφέρθηκε τα χαράματα της 2ας Δεκεμβρίου στο νοσοκομείο «Ευαγγελισμός», όπου και παραμένει.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.