Δύο συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας στη Θεσσαλονίκη για την κατάσταση στα νοσοκομεία
Και οι δύο θα γίνουν στις 11 το πρωί, η πρώτη στην οδό Αριστοτέλους έξω από την 3η και την 4η υγειονομική περιφέρεια Θεσσαλονίκης και η δεύτερη στον κόμβο του Φοίνικα στο νοσοκομείο Άγιος Παύλος από μέλη του ΚΚΕ για την κατάσταση στην υγεία
Τέσσερις συγκεντρώσειςείναι προγραμματισμένες για σήμερα στη Θεσσαλονίκη.
Στις 11:00, μέλη του ΚΚΕ θα συγκεντρωθούν μπροστά στο νοσοκομείο Άγιος Παύλος προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για την κατάσταση που επικρατεί στα νοσοκομεία.
Την ίδια ώρα, σύμφωνα με το thestival.gr, μέλη της Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών Θεσσαλονίκης (ΕΝΙΘ), θα συγκεντρωθούν μπροστά στα γραφεία της 3ης και 4ης Υγειονομικής Περιφέρειας, στην οδό Αριστοτέλους. Αίτημά τους, η επαναλειτουργία παλαιών νοσοκομείων.
Στις 13:00, συλλογικότητες του αντιεξουσιαστικού χώρου θα συγκεντρωθούν στην Καμάρα προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για τα κλειστά camps για τους πρόσφυγες.
Κλείσιμο
Τέλος, επίσης στις 13:00, φοιτητικοί σύλλογοι θα πραγματοποιήσουν συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο άγαλμα Βενιζέλου, με αφορμή τη διεξαγωγή της συνόδου των Πρυτάνεων.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.