Ένας 30χρονος Αλγερινός κι ένας 39χρονος Πακιστανός, προφανώς επηρεασμένοι από αποδράσεις που είχαν δει σε ταινίες του Χόλιγουντ, σκόπευαν να διαφύγουν χρησιμοποιώντας ένα αυτοσχέδιο σχοινί από σεντόνια με κόμπους ενώ είχαν καταφέρει να βγάλουν μέρος του μεταλλικού πλέγματος του προαυλίου, σχεδιάζοντας να σκαρφαλώσουν στη ταράτσα.
Σύμφωνα με το σχέδιο τους, το επόμενο βήμα θα ήταν να βρεθούν στη νεκρή ζώνη, μεταξύ του κτιρίου και του εξωτερικού μαντρότοιχου της φυλακήςκαι από κει θα διέφευγαν. Ωστόσο φαίνεται πως υπολόγιζαν χωρίς τον «ξενοδόχο», δηλαδή, τον διευθυντή του καταστήματος κράτησης Χανίων, Γιώργο Κονταξάκη, η παρατηρητικότητα του οποίου σε συνδυασμό με πληροφορίες που είχε συλλέξει ο ίδιος μέσα από τη φυλακή για πιθανή απόπειρα απόδρασης, οδήγησαν τους καλά εκπαιδευμένους σωφρονιστικούς υπαλλήλους στον εντοπισμό των δυο κρατουμένων.
Πραγματοποιήθηκε αιφνιδιαστικός έλεγχος και οι δυο αλλοδαποί πιάστηκαν επ' αυτοφώρω.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!