«Η νοσηλεύτρια με το λευκό τριαντάφυλλο» - Το εντυπωσιακό γκράφιτι στο Τζάνειο αφιερωμένο στους ήρωες της πανδημίας
Η επιβλητική τοιχογραφία πίσω από την οποία βρίσκεται ο street Artist Hambas πρόκειται να ολοκληρωθεί αύριο Τετάρτη και δημιουργήθηκε προς τιμήν των υγειονομικών που εδώ και δύο χρόνια δίνουν καθημερινή μάχη με τον κορωνοϊό
«Η νοσοκόμα με το λευκό τριαντάφυλλο» κοσμεί εδώ και λίγες μέρες τη μια πλευρά του νοσοκομείου «Τζάνειο» επί των οδών Αφεντούλη και Ζαννή στον Πειραιά.
Η επιβλητική τοιχογραφία πίσω από την οποία βρίσκεται ο street Artist Hambas πρόκειται να ολοκληρωθεί αύριο Τετάρτη και δημιουργήθηκε προς τιμήν των υγειονομικών που εδώ και δύο χρόνια δίνουν καθημερινή μάχη με τον κορωνοϊό.
Το τριαντάφυλλο συμβολίζει την ελπιδα και το φάρμακο που χρησιμοποιουσε η θεα Αφροδίτη στην μυθολογία. Έργα σαν και αυτό υπάρχουν και σε άλλα νοσοκομεία της χώρας, όπως στο ΑΧΕΠΑ της Θεσσαλονίκης, όπου μια μεγάλη τοιχογραφία στην πρόσοψη απεικονίζει έναν καταπονημένο νοσηλευτή με μάσκα και ακριβώς δίπλα υπάρχει το μήνυμα «Σας ευχαριστούμε».
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town