Βοιωτία: Δράστες 57 διαρρήξεων ταυτοποιήθηκαν μετά από πέντε χρόνια!
Είχαν ρημάξει τις περιοχές της Λιβαδειάς, του Ορχομενού και της Αλιάρτου - Η εγκληματική ομάδα απαρτιζόταν από έξι μέλη, τα δύο εκ των οποίων είχαν συλληφθεί από το 2017
Απέκτησαν... «ονοματεπώνυμα» τα έξι μέλη της σπείρας που είχε ρημάξει συνολικά 57 κατοικίες στις περιοχές της Λιβαδειάς, του Ορχομενού και της Αλίαρτου Βοιωτίας, καθώς ταυτοποιήθηκαν από τους αστυνομικούς της Ασφαλείας Λιβαδειάς που εξιχνίασαν διαρρήξεις σε βάρος... 5ετίας!
Όπως προέκυψε στο πλαίσιο της πολύμηνης έρευνας, οι έξι Έλληνες είχαν συγκροτήσει εγκληματική ομάδα που δρούσε από το μακρινό 2017, αλλά παρέμεναν άγνωστοι παρ' όλο που δυο συνεργοί τους είχαν συλληφθεί από αστυνομικούς του τμήματος Ορχομενού το Μάρτιο του 2018, όταν είχαν εξιχνιαστεί συνολικά 46 κλοπές και τρεις απόπειρες.
Από την τωρινή έρευνα, εξιχνιάστηκαν συνολικά άλλες οκτώ διαρρήξεις που διέπραξε η σπείρα από τις 2 Απριλίου του 2017 ως τις 4 Ιανουαρίου του 2018 με λεία χρήματα, χρυσαφικά, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, είδη οικιακής χρήσης και άλλα αντικείμενα συνολικής αξίας άνω των 5.300 ευρώ.
Σε βάρος των έξι κακοποιών σχηματίστηκε δικογραφία για διακεκριμένες κλοπές που υποβλήθηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Λιβαδειάς, ενώ οι άνδρες της Ασφαλείας σε συνεργασία με τους συναδέλφους τους των αντίστοιχων υπηρεσιών και άλλων περιοχών της ανατολικής Στερεάς εξετάζουν την τυχόν εμπλοκή τους και σε άλλες διαρρήξεις.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.