![Εθνική Λυρική Σκηνή: Γιουχαΐσματα στους συντελεστές παράστασης γιατί διαφώνησαν με κίνηση στήριξης της Ουκρανίας](https://i1.prth.gr/images/360x203/files/2022-03-06/lyrikiskini.jpg)
![Ο σπάνιος καρκίνος που θα σημειώσει αλματώδη αύξηση 77% έως το 2050 – Στο στόχαστρο οι άνω των 50 ετών](https://i1.prth.gr/images/488x275/files/2024-07-11/2294951423_doctor_patient.jpg)
Ο μουσικός- τσελίστας, Μάνος Επιτροπάκης, εργάζεται 23 χρόνια στην Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου, όπως καταγγέλει σε μακροσκελή ανάρτηση του, τις προηγούμενες ημέρες όταν προτάθηκε να παίξει η Ορχήστρα τον ύμνο της Ουκρανίας ως πράξη αλληλεγγύης την ώρα που δέχεται την ρωσική εισβολή, υπήρξαν σφοδρές αντιδράσεις από συνδικαλιστές που ανήκουν στην παράταξη του ΚΚΕ. Οι συνδικαλιστές εμπόδισαν την πρωτοβουλία του δημοτικού συμβουλίου της Αθήνας, ζητώντας να παίξουν κάτι «υπέρ της Ειρήνης των λαών».
Σύμφωνα με νεότερη ανάρτηση του μουσικού, μπορεί πράγματι την ημερα της Συναυλίας να μην έπαιξε ο Ουκρανικός εθνικός ύμνος, όμως η ορχήστρα τήρησε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυματων.
Αναλυτικά η ανάρτηση του τσελίστα:
Φίλες και φίλοι, εργάζομαι στην Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων από το 1999. Όλα αυτά τα χρόνια υπήρξαν στιγμές...
Posted by Manos Epitropakis on Thursday, March 3, 2022
Ειδήσεις σήμερα:
Υπό αστυνομική επιτήρηση το μνημόσυνο των τριών παιδιών στην Πάτρα - Ξεκινούν οι καταθέσεις γιατρών και νοσηλευτών
Πόσο «ευάλωτες» είναι οι πυρηνικές εγκαταστάσεις της Ουκρανίας απέναντι σε ενδεχόμενο χτύπημα των Ρώσων;
Η Βασίλισσα Ελισάβετ «αφήνει» το Μπάκιγχαμ - Θα ζήσει μόνιμα στο Κάστρο του Ουίνσδορ