Οργανωμένοι και... αθόρυβοι φαίνεται πως ήταν οι άγνωστοι κλεφτοκοτάδες που εισέβαλαν σε ένα κοτέτσι στην περιοχή της Σαλάκου στη Ρόδοκαι το άδειασαν αρπάζοντας δεκάδες πουλερικά, πολλά από τα οποία ήταν μεγαλόσωμα, χωρίς κανείς να τους πάρει είδηση.
Ούτε λίγο ούτε πολύ, οι δράστες κατάφεραν να "σηκώσουν" 70 κότες, πέντε χήνες και πέντε γαλοπούλες χωρίς να κάνουν τον παραμικρό θόρυβο! Θεωρείται βέβαιο ότι φόρτωσαν τη λεία τους σε φορτηγό κι ότι πρέπει να ήταν αρκετοί για να κλέψουν τόσο πολλά πουλερικά. Η ζωοκλοπή καταγγέλθηκε στον αστυνομικό σταθμό της περιοχής που διενεργεί έρευνες για τον εντοπισμό των δραστών.
Σήκωσε μεταλλικούς πασσάλους από οικόπεδο
Χωρίς να διαθέτει άδεια ικανότητας οδήγησης κυκλοφορούσε στην εθνική οδό Δράμας – Καβάλας με ένα Ι.Χ. αυτοκίνητο ένας Έλληνας, ο οποίος ακινητοποιήθηκε από αστυνομικούς της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ. που υποπτεύθηκαν ότι κάτι έκρυβε όταν είδαν να εξέχουν από το όχημα 70 μεταλλικοί πάσσαλοι περίφραξης. Αφού τον συνέλαβαν για παράβαση του Κ.Ο.Κ., διαπίστωσαν ότι είχε κλέψει τους πασσάλους από ένα οικόπεδο σε οικισμό της Δράμας και τον προσήγαν στο αστυνομικό τμήμα Δοξάτου για προανάκριση.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.