Συνεκπαίδευση μονάδων των Ενόπλων Δυνάμεων με το USS Jason Dunham των ΗΠΑ στο Ιόνιο
Η συνεκπαίδευση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της επικαιροποιημένης Συμφωνίας Αμοιβαίας Αμυντικής Συνεργασίας Eλλάδας - ΗΠΑ
Συνεκπαίδευση passex (Passing Exercise) της φρεγάτας «Αδρίας» με το USS Jason Dunham της «Δύναμης Κρούσης του Αεροπλανοφόρου USS Harry S. Truman» των ΗΠΑ διεξήχθη χθες, Παρασκευή 29 Απριλίου στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή του Ιονίου Πελάγους.
Όπως ανακοινώθηκε από το ΓΕΕΘΑ, κατά την συνεκπαίδευση εκτελέστηκαν αντικείμενα σύνθεσης και ανταλλαγής τακτικής εικόνας, επικοινωνιών, προχωρητικών ελιγμών και αντιαεροπορικού πολέμου (Air Defence Exercise - ADEX) με την συμμετοχή δύο μαχητικών αεροσκαφών F-4.
Κλείσιμο
Η συνεκπαίδευση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της επικαιροποιημένης Συμφωνίας Αμοιβαίας Αμυντικής Συνεργασίας Eλλάδας - ΗΠΑ, συμβάλλοντας στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, της μαχητικής ικανότητας και συνεργασίας των συμμετεχόντων σε διμερές και διασυμμαχικό πλαίσιο, προστίθεται στην ανακοίνωση.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.