Κορακάκη: «Ακόμη παλεύω να ξεπεράσω το σοκ» από όσα έκανε ο εμμονικός θαυμαστής
Η Ολυμπιονίκης περιγράφει τον εφιάλτη που βίωσε, ενώ παραδέχεται ότι ακόμη παλεύει με το μετατραυματικό στρες – Εκφράζει ικανοποίηση για την καταδίκη του στόκερ, ωστόσο ζητά να αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο και η ποινή να είναι ακέραιη
Τον εφιάλτη που ζούσε τα τελευταία χρόνια από τον εμμονικό θαυμαστή της περιγράφει η Ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη, μετά την καταδίκη του σε κάθειρξη 5 ετών.
«Έχασα τον ύπνο μου, ήταν μια τραυματική εμπειρία», δήλωσε η Άννα Κορακάκη στην ΕΡΤ. Όλα αυτά τα χρόνια αντιμετώπισε ψυχοσωματικά προβλήματα, καταθλιπτικά επεισόδια, έντονο αίσθημα ανασφάλειας και γενικευμένο άγχος. Ακόμη χρειάζεται να παλέψει για να ξεπεράσει το μετατραυματικό στρες.
«Τα τελευταία 4 με 5 χρόνια δεχόμουν παρενοχλητική παρακολούθηση και παρενοχλητικές συμπεριφορές από τον στόκερ. Αυτές φυσικά με επηρέασαν πάρα πολύ ψυχολογικά, είχα χάσει τον ύπνο μου. Ήταν σίγουρα μια πάρα πολύ τραυματική εμπειρία», είπε.
Ο 34χρονος είχε γίνει σκιά της, καθώς την παρακολουθούσε και της ασκούσε πίεση. Η αθλήτρια αποφάσισε να κινηθεί νομικά όταν έγινε οεμπρησμός του αυτοκινήτου του συντρόφου της.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckaf9ic4hci9)
Κλείσιμο
Η ίδια εκφράζει ικανοποίηση για την απόφαση του Μεικτού Ορκωτού Δικαστηρίου Καβάλας. Ωστόσο, ζητά να αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο και η ποινή του να είναι ακέραιη, όπως ορίστηκε από το δικαστήριο.
Στόχος της αθλήτριας είναι με τη δημόσια εξομολόγηση και αποκάλυψη του προβλήματος να δώσει δύναμη και κουράγιο σε όσους υποφέρουν από παρόμοιες καταστάσεις.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!