Θα είναι ένα βαγόνι που θα μπορεί να μεταφέρει τέσσερα άτομα και 300 κιλά και από πίσω θα ακολουθεί ένα δεύτερο βαγόνι που θα έχει τη δυνατότητα να μεταφέρει 600 κιλά
Τελεφερίκ θα αποκτήσει ο δήμος της Σύμης, αφού η μελέτη είναι σχεδόν έτοιμη για την κατασκευή του, όπως δήλωσε στον «Real Voice» της Ρόδου ο δήμαρχος Σύμης Λευτέρης Παπακαλοδούκας, ώστε να διευκολυνθούν οι κάτοικοι, αλλά και οι επισκέπτες του νησιού.
Ο κ. Παπακαλοδούκας τόνισε ότι «δεν θα είναι δύο τα βαγόνια, αλλά πυλώνας. Σε καμία περίπτωση δεν χαλάει η εικόνα του οικισμού. Θα είναι ένα βαγόνι που θα μπορεί να μεταφέρει τέσσερα άτομα και 300 κιλά και από πίσω θα ακολουθεί ένα δεύτερο βαγόνι που θα έχει τη δυνατότητα να μεταφέρει 600 κιλά.
Αυτή η ομορφιά που έχει η Σύμη, πληρώνεται. Αυτός ο πανέμορφος αμφιθεατρικός οικισμός που είναι χτισμένος πάνω στα βράχια, δεν είναι εύκολο να εξυπηρετηθεί. Δεν είναι εύκολο να έχεις το σπίτι σου εκεί. Δεν είναι εύκολο να μεγαλώνεις παιδιά ή να μεταφέρεις οικιακές συσκευές, όπως ψυγεία, πλυντήρια κ.λπ. Γενικά είναι πολύ δύσκολη η ζωή για τους μόνιμους κατοίκους που δεν έχουν εύκολη πρόσβαση στα σπίτια τους. Και για μας για την αποκομιδή των απορριμμάτων υπάρχει δυσκολία».
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.