Εξαρθρώθηκε μεγάλη εγκληματική οργάνωση που διακινούσε σημαντικές ποσότητες διαφόρων ειδών ναρκωτικών στην περιοχή του κέντρου της Αθήνας.
Μεταξύ άλλων κατασχέθηκαν 198,7 γραμμάρια κοκαΐνης, ενώ συνέληφθησαν τέσσερα μέλη του κυκλώματος.
Από τους συλληφθέντες, οι τρεις αλλοδαποί, ηλικίας 60, 49 και 45 ετών, ενώ το τέταρτο μέλος 30χρονος Έλληνας. Ως αρχηγικό μέλος της οργάνωσης εμφανιζόταν ο 60χρονος που είχε αναλάβει τη μεταφορά, αποθήκευση, φύλαξη και ανεύρεση προμηθευτών ναρκωτικών ουσιών.
Η εγκληματική οργάνωση επέλεγε κατοικίες κοντά στο κέντρο της Αθήνας για να αποθηκεύσει τις ναρκωτικές ουσίες.
Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της Ελληνικής Αστυνομίας:
Κλείσιμο
«Εξαρθρώθηκε, από την Υποδιεύθυνση Δίωξης Ναρκωτικών της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, εγκληματική οργάνωση που διακινούσε σημαντικές ποσότητες διαφόρων ειδών ναρκωτικών ουσιών στην περιοχή του κέντρου της Αθήνας.
Ειδικότερα και στο πλαίσιο ειδικών δράσεων της ανωτέρω Υπηρεσίας, για την αποδόμηση εγκληματικών κυκλωμάτων διακίνησης ναρκωτικών και κατόπιν διερεύνησης και αξιοποίησης πληροφοριών, αναφορικά με τη δράση εγκληματικής οργάνωσης, δραστηριοποιούμενης στην διακίνηση σημαντικών ποσοτήτων κοκαΐνης, ακατέργαστης και κατεργασμένης κάνναβης (σοκολάτας και χασισελαίου) στο κέντρο των Αθηνών (πλατεία Αττικής, πλατεία Κλαυθμώνος και πλατεία Κύπρου), εντοπίστηκαν τα μέλη της και πιστοποιήθηκε η εγκληματική τους δράση.
Κατόπιν των ανωτέρω, πρωινές και μεσημβρινές ώρες της 14-6-2022, προς αποδόμηση του εγκληματικού κυκλώματος και αποτροπή διασποράς ναρκωτικών ουσιών στην παράνομη αγορά, σε οργανωμένη αστυνομική επιχείρηση της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ναρκωτικών, συνελήφθησαν 4 μέλη της οργάνωσης, εκ των οποίων 3 αλλοδαποί, ηλικίας 60, 49 και 45 ετών και 30χρονος ημεδαπός.
Από την προανακριτική έρευνα πιστοποιήθηκε και ο ρόλος εκάστου των μελών του κυκλώματος και συγκεκριμένα: του 60χρονου αλλοδαπού ως αρχηγικού μέλους της οργάνωσης, που είχε αναλάβει τη μεταφορά, αποθήκευση, φύλαξη και την ανεύρεση προμηθευτών ναρκωτικών ουσιών του 49χρονου αλλοδαπού που ήταν επιφορτισμένος με την αποθήκευση, φύλαξη, μεταφορά και διακίνηση ναρκωτικών ουσιών, κυρίως σε ομοεθνείς του, που εν συνεχεία την διακινούσαν στο κέντρο της Αθήνας του 45χρονου αλλοδαπού που ήταν επιφορτισμένος με την αποθήκευση, φύλαξη και διακίνηση ναρκωτικών ουσιών και του 30χρονου ημεδαπού που ήταν επιφορτισμένος με την αποθήκευση και φύλαξη των ναρκωτικών ουσιών.
Χαρακτηριστικά της δράσης των μελών της εγκληματικής οργάνωσης ήταν: η επιλογή οικιών - προς αποθήκευση των ναρκωτικών - πλησίον του ευρύτερου κέντρου της Αθήνας, προκειμένου να πραγματοποιούνται με ταχύτητα οι αγοραπωλησίες ναρκωτικών τα διαφορετικά είδη των ναρκωτικών, με σκοπό να ικανοποιείται μεγαλύτερο εύρος αγοραστών και τέλος η σύνθεση της εγκληματικής οργάνωσης, ήτοι συνεργασία μεταξύ αλλοδαπών και ημεδαπών με σκοπό την αύξηση του πελατολογίου
Σε ενεργηθείσες έρευνες, σε οχήματα και οικίες στην Αθήνα και στους Αγίους Αναργύρους, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.