Τα χειρότερα φαίνεται πως γλίτωσε ο 11χρονος μαθητής δημοτικού, ο οποίος χθες το μεσημέρι και ενώ ψάρευε με τον πατέρα του ένιωσε ζάλη και έπεσε στα βράχια χτυπώντας πολύ άσχημα το κεφάλι του.
Μάλιστα, τραυματίστηκε και στο κεφάλι από μεταλλικό αντικείμενο, πιθανόν υλικό ψαρέματος, το οποίο του σφηνώθηκε σε βάθος τριών εκατοστών.
Το παιδί έσωσε ομάδα ναυγοσωστών, οι οποίοι βρίσκονταν στην παραλία.
Ο ναυαγοσώστης Λάμπρος Λιάρος εξιστόρησε όσα έζησε στο protothema.gr: «Το περιστατικό συνέβη το μεσημέρι της Κυριακής στην προβλήτα των Αλυκών, που χωρίζει το λιμανάκι από την παραλία των λουόμενων. Εγώ εκτελούσα χρέη χειριστή του σκάφους και η Μαρία Ραφαηλίδη χρέη του ναυαγοσώστη και στον πύργο ήταν η Χριστίνα Φιλιππάτου. Μόλις είδαμε το περιστατικό, άμεσα σπεύσαμε στο σημείο, ειδοποιήσαμε και την ναυαγοσώστρια προκειμένου να φέρει εξοπλισμό όπως φορείο και φαρμακείο. Πέσαμε και τον ανασύραμε και διαπιστώσαμε πως έφερε πολλά τραύματα στο κεφάλι. Το ένα τραύμα μάλιστα ήρθε από μεταλλικό υλικό, σφηνωμένο στο κεφάλι. Καθαρίσαμε την πληγή και τον δέσαμε στο φορείο προκειμένου να είναι έτοιμος για την μεταφορά του. Στα κορίτσια ισχυρίστηκε ότι ζαλίστηκε και έπεσε στα βράχια και πολύ πιθανόν να έφταιγε και ο ήλιος».
Το παιδί μεταφέρθηκε με τις αισθήσεις του από το ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο Βόλου και φαίνεται πως γλίτωσε τα χειρότερα με την άμεση επέμβαση των ναυαγοσωστών και διασωστων του ΕΚΑΒ.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.