Θεσσαλονίκη: Αναρχικοί φώναξαν συνθήματα και πέταξαν τρικάκια έξω από την Μητρόπολη
Περίπου δέκα άτομα κινήθηκαν επί της οδού Βογατσικού και μόλις έφτασαν στον αριθμό 7 που στεγάζονται τα γραφεία της Μητρόπολης, ανήρτησαν πανό και πέταξαν «τρικάκια»
Παρέμβαση έξω από τηνΜητρόπολη Θεσσαλονίκης, στο κέντρο της πόλης, πραγματοποίησαν νωρίς το μεσημέρι της Τετάρτης, άτομα που πρόσκεινται στον αντιεξουσιαστικό χώρο.
Ειδικότερα, περίπου δέκα άτομα κινήθηκαν επί της οδού Βογατσικού και μόλις έφτασαν στον αριθμό 7 που στεγάζονται τα γραφεία της Μητρόπολης, ανήρτησαν πανό και πέταξαν «τρικάκια» υπέρ του φυλακισμένου και απεργού πείνας, Γιάννη Μιχαηλίδη, γνωστό και ως «τοξοβόλο του Συντάγματος».
«Τρομοκράτες και ληστές είναι τα κράτη και οι καπιταλιστές», αναφέρουν, επίσης, στα τρικάκια που εκτόξευσαν στην είσοδο της Μητρόπολης Θεσσαλονίκης, περίπου στις 12 το μεσημέρι.
Τα άτομα αφού φώναξαν συνθήματα, στη συνέχεια αποχώρησαν πριν φτάσει η αστυνομία.
Κλείσιμο
Όπως αναφέρουν οι ίδιοι σε ανάρτησή τους σε γνωστή ιστοσελίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου, η παρέμβαση έγινε την ώρα που «στον χώρο πραγματοποιούνταν προγραμματισμένη συνάντηση του Θάνου Τζημερου και του Κωνσταντίνου Μπογδάνου (του προέδρου και αντιπροέδρου του ακροδεξιού κόμματος «Εθνική Δημιουργία») με τον Μητροπολίτη Άνθιμο, εντός της Μητρόπολης».
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town