Μονάδες και επιτηρητικά φυλάκια του Έβρου επισκέφτηκε την Τετάρτη ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ Στρατηγός Κωνσταντίνος Φλώρος. Εικότερα ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ επιθεώρησε τα μέτρα επιτήρησης κατά μήκος των συνόρων στο νομό Έβρου.
Συγκεκριμένα, επισκέφτηκε:
• Το Επιτηρητικό Φυλάκιο «1» στις Καστανιές
• Το Στρατόπεδο «ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ»
Κλείσιμο
• Το Στρατόπεδο «ΔΕΛΑΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ»
• Το Στρατόπεδο «ΚΑΝΔΗΛΑΠΤΗ»
• Το Προγεφύρωμα Πετάλου
Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ απευθυνόμενος σε μεγάλες συγκεντρώσεις προσωπικού των τοπικών Σχηματισμών, έδωσε εντολές και κατευθύνσεις για συνεχή επαγρύπνηση και προετοιμασία για την εκτέλεση της Αποστολής.
Όπως είπε «στόχος μας είναι να διαφυλάξουμε όσα μας άφησαν οι πρόγονοί μας» και πρόσθεσε «κανείς δεν μπορεί να μας πειράξει όσο οι Ένοπλες Δυνάμεις κάνουν αυτό που κάνουν», ενώ τόνισε ότι «δεν θα αφήσουμε να χαθεί ούτε μία σπιθαμή ελληνικής γης».
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.