Τον ουρανό της Θεσσαλονίκης «έσκισε» λίγο μετά τις 11 το πρωί της Τετάρτης (26/10) το αεροσκάφος F-16 της ομάδας αεροπορικών επιδείξεων «Ζευς», της Πολεμικής Αεροπορίας, που πραγματοποίησε δοκιμαστικές πτήσεις ενόψει της στρατιωτικής παρέλασης την Παρασκευή ανήμερα 28η Οκτωβρίου.
Το εντυπωσιακό θέαμα που «έκοψε την ανάσα» είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν στην Νέα Παραλία της Θεσσαλονίκης αλλά και πλήθος κόσμου που βρίσκεται στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου, καθώς η πόλη σήμερα γιορτάζει την απελευθέρωσή της από τους Οθωμανούς το 1912, αλλά και τον προστάτη της και Πολιούχο Άγιο Δημήτριο.
Κλείσιμο
Ο πιλότος της ομάδας «Ζευς» πραγματοποίησε εντυπωσιακός ελιγμούς μια ανάσα από τις πολυκατοικίες, με τον κόσμο που βρίσκονταν στα μπαλκόνια του και στο πεζοδρόμιο να ξεσπάει σε χειροκροτήματα.
Λίγα λεπτά αργότερα στον ουρανό της πόλης πέταξαν και το ιστορικό πολεμικό αεροσκάφος Spitfire συνοδευόμενο από F-16.
Δείτε φωτογραφίες από την πτήση του F16 της ομάδας «Ζευς»
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.