Θλίψη σκόρπισε στον χώρο της δημοσιογραφίας ο θάνατος του Γιάννη Διακογιάννη σε ηλικία 91 ετών το πρωί της Τρίτης. Ο θρυλικός σπορτκάστερ, ο οποίος καθιερώθηκε στις συνειδήσεις των φιλάθλων με το ηχόχρωμα της φωνής του, στη διάρκεια των εκατοντάδων μεταδόσεων που έκανε, είχε υπερβολική αγάπη στην κόρη του, Ρίκα Βαγιάνη, την οποία υιοθέτησε μετά τον γάμο του με τη Βαρβάρα Δράκου.
Η σχέση που είχαν οι δυο τους, χαρακτηριζόταν από βαθιά αγάπη, ενώ ο ίδιος δεν την ξεχώριζε από την μικρότερη κόρη του, Οντέτ. Ο Διακογιάννης ήταν, πάντα, παρών στις σημαντικές στιγμές της, ενώ και εκείνη άλλαξε το όνομά της, από Μαρίκα Ζούλα σε Ρίκα Βαγιάνη, από το όνομα της μητέρας της, Βαρβάρας και του «πατέρα» της, Γιάννη Διακογιάννη.
Κλείσιμο
Ο θάνατος της Ρίκας Βαγιάνη από καρκίνο, τον Αύγουστο του 2018 κι ενώ είχε προηγηθεί η απώλεια της συζύγου του ένα χρόνο νωρίτερα, ήταν τα δυο περιστατικά που τον «λύγισαν», όπως είπε, εξάλλου, σε συνέντευξή του ο Νίκος Κατσαρός. «Ήταν σαν να αυτοκτόνησε με την εικόνα παραίτησης μετά τον θάνατο της συζύγου του, Βαρβάρας και της θετής του κόρης, Ρίκας Βαγιάνη» είπε ο παλιός αθλητικός δημοσιογράφος για τον Διακογιάννη.
«'Να σας πω και κάτι που θα σας στενοχωρήσει: Η Ρίκα έχει καρκίνο…'. Αυτό μας εκμυστηρεύτηκε ο πατριός της Ρίκας μας, Γιάννης Διακογιάννης όταν πέρασε από την ΕΣΗΕΑ, για να μας συμπαρασταθεί στην απεργία πείνας. Σοκαριστήκαμε, αλλά του δώσαμε κουράγιο. Πού να φανταστούμε ότι η Μαρίκα Ζούλα, το Ρικάκι, θα έφευγε τόσο αθόρυβα και παράλληλα με τόσο πάταγο!» είχε γράψει στην προσωπική της σελίδα στο Facebook η δημοσιογράφος Αφροδίτη Υψηλάντη τον Αύγουστο του 2018, όταν η Ρίκα Βαγιάνη έφυγε από τη ζωή.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.